آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو از متداول ترین انواع آرتروز است و به معنای فرسایش مزمن غضروف مفصلی اطراف زانو می‌باشد. احتمال ابتلا به آرتروز در هر سنی وجود دارد ولی افراد بالای 45 سال بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. غضروف مفصلی صافی روی استخوان‌های مفصل زانو که شامل پشت کشکک زانو، پایین استخوان ران و بالای استخوان درشت نی می‌شود، را می‌پوشاند.

ارتوپدی

علائم آرتروز زانو

این غضروف در هنگام بروز آرتروز زانو شروع به تغییرات تدریجی نظیر: از دست دادن خاصیت کششی، سخت‌ شدن، ترک برداشتن، تسریع آسیب ‌دیدگی و فرسودگی در زمان وارد شدن ضربه، می‌نماید. به همین دلیل از آنجایی که استخوانها قادر نیستند به راحتی روی غضروف ناهموار حرکت کنند، استخوان تحریک می‌شود و منجر به زانو درد می‌شود. ضخامت سر استخوانهای درگیر افزایش می‌یابد و خارهای استخوانی را تشکیل می‌دهد. به علاوه امکان دارد قطعه‌های کوچکی از غضروف شکسته شده اطراف بخش داخلی زانو به صورت شناور وجود داشته باشند. در غضروف بیشتر از 50% بیماران مبتلا به آرتروز زانو، رسوبات مواد معدنی نیز مشاهده می‌شود. همچنین غلظت مایع مفصلی نیز دستخوش تغییراتی می‌شود، رقیق‌تر شده و حالت چسبناکی‌اش کاهش می‌یابد و در نهایت میزان خاصیت حفاظت کنندگی و روان کنندگی حرکتی‌اش کم می‌شود و به مرور درد زانو آغاز می‌شود و در این زمان فرد باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کند تا بهترین روش درمان آرتروز زانو را به او نشان بدهد.

انواع آرتروز زانو

شدت این بیماری در افراد مختلف با هم فرق دارد. در بعضی افراد ملایم است و علائمش خفیف است یا هیچ گونه علائمی ندارد ولی در سایر افراد که آرتروز زانو پیشرفته دارند، غضروف به حدی فرسوده می‌شود که استخوانها روی هم ساییده می‌شوند و آسیب می‌بینند و بیمار دچار زانو درد شدید می‌شود.

مقایسه استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید

استئوآرتریت از انواع غیر التهابی آرتروز به حساب می‌آید ولی باز هم کمی التهاب را به دنبال دارد. در هر صورت شدت این آرتروز با التهاب به وجود آمده از انواع التهابی آرتروزهایی مثل آرتریت روماتوئید قابل قیاس نیست.

شناسایی آرتروز زانو

فعالیتهای طبیعی منجر به بروز آرتروز زانو نمی‌شوند و علل آرتروز زانو و فرسودگی و از بین رفتن غضروف هنوز شناسایی نشده است. در تحقیقی که از طرف مرکز بیماری‌های عضلانی و آرتروز دانشکده پزشکی هند، بعد از شناسایی آنزیم‌های آسیب زننده به غضروف مفصلی، آنتی بیوتیکی به اسم دکسی سایکلین که خاصیت بازدارندگی این آنزیم‌ها را دارد، مورد آزمایش قرار گرفت و مشاهده شد که سرعت تحلیل غضروف و سائیدگی زانو با کمک این دارو کندتر می‌شود.

پاسخ

14 + ده =