آرتروز لگن

آرتروز لگن

برای شناخت آرتروز ابتدا معنی آرتریت را توضیح می‌دهیم، آرتریت همان التهاب مفصل است که باعث درد و تورم مفاصل بدن می‌شود. درصد مبتلا شدن به بیماری آرتروز با بالا رفتن سن، افزایش می‌یابد. آرتروز مربوط به زمانی است که التهاب و آسیب‌ دیدگی یک مفصل موجب از بین رفتن بافت غضروف شود که این عارضه به تنهایی مسبب تولید درد و بد فرمی می‌شود. آرتروز غالباً به مرور زمان و طی چند سال روی می‌دهد. توضیحاتی که ذکر کردیم همگی در مورد آرتروز لگن صدق می‌کنند.

آرتروز لگن

درمان آرتروز لگن

فردی که به بیماری آرتروز لگن مبتلا می‌شود دچار فرساش غضروف مفصل لگن می‌شود. این غضروف تدریجاً فرسوده می‌شود و در نهایت این موضوع به ضعف و ناصافی غضروف می‌انجامد و فضای مفصل محافظ بین استخوانها کاهش می‌یابد. در نتیجه استخوانها روی هم ساییده می‌شوند. استخوانهای صدمه دیده جهت غضروف از دست رفته به طرف خارج رشد می‌کنند و اسپرز استخوان را به وجود می‌آورند. درد حاصل از بیماری آرتروز لگن به مروز زمان شدت می‌یابد.

تشخیص آرتروز لگن

بیمارانی که به آرتروز لگن ابتلا دارند بعضی مواقع در هنگام راه رفتن به مشکل برمی‌خورند. تشخیص این بیماری در بدو ابتلا سخت است به این دلیل که درد در بخشهای متفاوت بدن مانند کشاله‌ی ران، باسن یا زانو به وجود می‌آید. این درد امکان دارد شدید و آزار دهنده یا خفیف باشد. جهت تشخیص آرتروز لگن باید به پزشک مراجعه کرد. دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در زمینه‌ی تشخیص آرتروز لگن نیز فعالیت می‌کنند.

علائم آرتروز لگن

از متداول‌ترین علائم بیماری آرتروز لگن، درد دور مفصل لگن است. این درد اکثر اوقات به تدریج به وجود می‌آید و با گذشت زمان شدید می‌شود. گاهی درد لگن به طور ناگهانی ایجاد می‌شود. احساس درد و سفتی لگن صبح‌ها یا بعد از نشستن یا خوابیدن طولانی مدت، شدت می‌یابد. به مروز زمان علائم دردناک بیشتر خود را به معرض نمایش می‌گذارند. درد ناشی از آرتروز لگن حتی در طول شب و در زمان استراحت هم موجب آزار بیمار می‌شود.
سایر علائم آرتروز لگن از این قرارند:
• احساس درد در ناحیه‌ی ران یا کشاله‌ی ران که در باسن یا زانو هم گسترش می‌یابد.
• دردی در زمان انجام فعالیتهای سنگین احساس می‌شود.
• سفتی لگن که باعث دشواری راه رفتن یا خم شدن، می‌شود.
• مفصل لگن قفل می‌کند، صدای ساییدگی (کریپتوس) از آن به گوش می‌رسد و بیمار احساس سایش استخوان‌ها روی یکدیگر را دارد.
• کاهش دامنه‌ی حرکتی لگن که در راه رفتن مؤثر است و موجب لنگ زدن بیمار می‌شود.
• بیمار در حرکت دادن لگن برای انجام امور روزانه ناتوان می‌شود.

برخی از خدمات دکتر صابری متخصص ارتوپدی :

تعویض مفصل لگن

آرتروسکوپی زانو

ارتوپدی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

باتشکر مدیریت سایت

پاسخ

2 + نوزده =