آناتومی زانو

آناتومی زانو

مفصل زانو یکی از اصلی ترین و مهم ترین مفاصل بدن انسان است، زیرا علاوه بر تحمل وزن بدن، نقش اساس در عملکرد حرکتی بدن دارد.  به همین علت مراقبت از مفصل زانو برای پیشگیری از زانو درد و آسیب های جدی حائز اهمیت است. تروما و آسیب های جدی در زانو ممکن است در نهایت سبب تعویض مفصل زانو توسط متخصص ارتوپدی شود.

مفصل زانو علاوه بر حرکات لولایی که دارد قادر است  تا حدی هم حرکات چرخشی بر حول محور طولی داشته باشد. حرکات لولایی زانو به صورت خم شدن و باز شدن است.

وظایف مفصل زانو

همانطور که گفته شد یکی از وظایف مفصل زانو تحمل وزن بدن است به همین علت این مفصل بیشتر مستعد آسیب است. طبق گفته های متخصص ارتوپدی، جناب آقای دکتر مسعود صابری، بهترین متخصص ارتوپدی در تهران به مفصل زانو، هنگام راه رفتن، دو برابر وزن بدن نیرو وارد می شود، این نیرو به هنگام دو زانو نشستن 8 برابر می شود و در هنگام بالا رفتن از پله، 4 برابر وزن بدن خواهد شد. مفصل زانو مانند پایه بدن عمل می کند، و هرگونه آسیب به آن باعث بروز اختلال در حرکت و راه رفتن انسان می شود.

استخوان های مفصل زانو

ساختمان زانو را سه استخوان اصلی تشکیل داده اند. در قسمت بالای زانو، قسمت پایین استخوان ران، و در قسمت پایین زانو، قسمت بالای استخوان درشت نی قرار گرفته است و سومین استخوان تشکیل دهنده ساختمان زانو، استخوان Tibia یا تیبیا است.

در قسمت بالای استخوان درشت نی، یک استخوان به نام فیبولا قرار دارد که به آن استخوان نازک نی هم می گویند، همچنین در پایین ترین قسمت استخوان ران، یک استخوان به نام patella ( پاتلا یا کشکک) قرار گرفته شده است. با این تعاریف زانو، از دو مفصل تشکیل شده است.

آناتومی زانومفصل پاتلوفمورال

مفصل پاتلوفمورال با قرارگیری استخوان ران و کشکک کنار هم تشکیل می شود.

مفصل تیبیوفمورال

این مفصل با قرارگیری استخوان درشت نی و استخوان ران در کنار هم تشکیل می شود. در بیشتر حالات و صدمات زانو، اغلب از مفصل تیبیوفمورال صحبت می شود.

استخوان ران در پایین ترین قسمت خود، پهن و بزرگ می شود. و به صورت دو نیم کره در روبروی هم قرار می گیرند. هر کدام از این نیمکره ها condyle ، کندیل نامیده می شود. البته انحنای این دو نیمکره ها یا همان کندیل ها، در قسمت جلو بیش تر از قسمت عقب می باشد. انحنای کندیل ها این شرایط را فراهم می کند تا زانو و قسمت بالای ساق به علت شل بودن لیگمان های جانبی در حالت خم، تا حدودی در حول محور طولی چرخش داشته باشند.

برخی از خدمات دکتر صابری

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس :44977439

پاسخ

14 + شش =