اجزای مفصل لگن مصنوعی و نحوه عمل آن

اجزای تعویض مفصل لگن مصنوعی و نحوه عمل آن

در این جراحی که به Hip Joint Replacement نیز معروف است با قرار دادن یک پروتز به جای مفصل لگن (یا همان هیپ) عمل تعویض انجام می شود.مفصل لگن دو بخش اصلی دارد که بنا به نوع صدمه جراح تصمیم میگیرد که کدام قسمت (و یا هر دو قسمت) را با پرتز تعویض کند. دو بخش لگن از سر لگن (قسمت انتهایی بالای لگن) و حفره لگن (استابولوم) می باشد.

 

اجزای-مفصل-لگن-مصنوعی-و-نحوه-عمل-آن

بخش های مختلف لگن مصنوعی به شرح زیر می باشند:

حفره اغلب با فلزی با درجه استقامت و محکمی بالا ساخته می شود.

اتصال دهنده ای نیز از جنس پلاستیک که درون حفره قرار می گیرد،نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این اواخر از فلز و سرامیک نیز برای ساخت این قطعه استفاده می شود. ضرورت وجود این قطعه به این خاطر است که باعث می شود لگن حرکتی نرم و راحت را داشته باشد.

برای جایگزینی قسمت بالای استخوان لگن از یک کره فلزی ( یا سرامیکی ) استفاده می شود.

برای ثابت نگه داشتن مفصل لگن از میله (ساقه) فلزی استفاده می شود که آن را به استخوان لگن می چسبانند.

روند انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن

بیمار در طول جراحی دردی را حس نخواهد کرد، چرا که جراحی تعویض مفصل لگن در بیهوشی بیمار انجام می شود. بیهوشی برای این عمل به دو صورت می باشد:

در روش اول که بیهوشی از ناحیه ستون فقرات به پایین می باشد ماده ای را به داخل ستون فقرات تزریق می کنند که کمر به پایین بیمار بی حس می شود و با استفاده از داروهای دیگر بیمار را دچار خواب آلودگی می کنند و با این روش بیمار دیگر متوجه روند جراحی نمی شود.

روش دوم بیهوشی کامل است که در طی این روش فرد در حالت خواب کامل به سر می برد بدون حس کردن هیچ گونه دردی.

پس از آنکه بیمار بیهوش شد پزشک با انجام برشی در قسمت باسن دسترسی به لگن را به وجود می آورد بعد از آن اقدام به جدا کردن و بیرون آوردن قسمت بالای لگن می کند.سپس حفره لگن را تمییز می کنند و در حین تمییز کردن تمام قسمت ها و استخوان ها و غضروف های مبتلا به آرتروز که به جا مانده اند را بیرون می آورند.بعد از تمییز کردن حفره پروتزی را در محل آن قرار می دهند و سپس اقدام به اتصال استخوان لگن به ساقه فلزی می کنند.سپس یک کره با اندازه مناسب را در مفصل جدید قرار داده و سپس کلیه بخش ها را به هم محکم می کنند که اغلب برای این کار از چسب کمک می گیرند.این عمل بین 1 تا 3 ساعت به زمان نیاز دارد.

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص جراحی تعویض مفصل لگن با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

 

 

 

پاسخ

17 − 8 =