التهاب مفاصل در کودکان

التهاب مفاصل در کودکان

آرتریت روماتوئید یک ببیماری خود ایمنی و مزمنی می باشد که بدن است که باعث التهاب مفاصل و مناطق دیگری از بدن می شود. آرتریت می تواند باعث تغییر شکل مفصل شود. آرتریت یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های بدن خود را هدف قرار می دهند و یکدیگر را به عنوان سلول های مهاجم می شناسند. مفصل از غضروف تشکیل شده است. غضروف بافت نرمی است که سطحی صاف را فراهم می آورد و در محل اتصال بین دو استخوان قرار دارد. مایع مفصلی نیز از لایه سینوویال ترشح می شود و سطح را لغزنده می کند علاوه بر همه این ها توسط رباط ها محافظت می شوند. از آنجا که التهاب مفاصل یک بیماری سیستمیک است التهاب آن می تواند غیر از مفصل نیز می تواند قسمت های دیگری از بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد. التهاب غده های چشمی و دهانی باعث  خشکی این مناطق می شود این بیماری می تواند باعث التهاب روماتیسمی پوششی رویه و التهاب بافت پریکاردیت شود و ریسک ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهد.

آرتریت روماتوئید یک ببیماری خود ایمنی و مزمنی می باشد که بدن است که باعث التهاب مفاصل و مناطق دیگری از بدن می شود.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

علل ایجاد التهاب مفاصل

اگرچه هنوز دلایل این بیماری مشخص نیست اما این التهاب مفاصل می تواند زندگی فرد را دچار اختلال کند.

آرتریت روماتوئید در کودکان

آرتریت یا ورم مفصل کودکان، بیماری است که اکثر اوقات از درد آن شکایت دارند. که این درد می تواند علل مختلفی داشته باشد اما اگر مفاصل کودک حدود 6 هفته متورم بماند احتمالا به آرتریت کودکان مبتلا شده است. چنانچه در کودکی تورم مفاصل از دست رفتن عملکردهای مفصل گرمی مفاصل سفتی و خستگی را مشاهده کردید حتما با پزشک ارتوپدی موضوع را درمیان گذاشت.

علائم بیماری التهاب مفاصل

 • درد مفاصل: مهم ترین علامت این بیماری درد مفصل می باشد. این درد معمولا صبح ها شدیدتر است و عصرها کمتر می شود. اگر در اندام های تحتانی باشد موجب لنگش می شود.
 • گرم و متورم شدن مفاصل
 • ضعیف شدن عضلات اطراف مفصل
 • گاهی کودکی که درد مفصل دارد ممکن است اصلا اظهار درد نکند و این درد خود را به صورت احساس خستگی در کودک نشان می دهد. بیمار ممکن است
 • تب کردن بیمار و پدیدار شدن لکه های قرمز و صورتی در پوست بدن
 • بلندتر یا کوتاه شدن اندام فرد مبتلا
 • ایجاد شدن مشکلات چشمی در بعضی بیماران به صورت درد در هنگام مشاهده نور شدید
التهاب مفاصل در کودکان

التهاب مفاصل در کودکان

تشخیص بیماری التهاب مفاصل

پزشک معالج به وسیله اطلاع دقیق مشکلات بیمار و معاینه وی و با انجام آزمایشات و رادیوگرافی از مفاصل این بیماری را تشخیصص می دهد

مهم ترین اقدامات درمانی التهاب مفاصل

 • تجویز داروهای ضدالتهاب که موجب کاهش درد و التهاب در این بیماران می شود. گاهی نیاز است بیمار به مدت چند سال از این داروها استفاده کند.
 • فیزوتراپی نیز یکی دیگر از اقدامات درمانی می باشد. مهم ترین اقدام فیزیوتراپ برای این بیماران، آموزش و نرمشی است که بیماران با استفاده از آنها دامنه حرکات مفاصل و قدرت عضلات اندام هایش را زیاد می کند.
 • شنا ورزش بسیار خوبی برای این بیماری است.
 • استفاده از گرمای موضعی می تواند تا حد زیادی در مفصلی بیماران را کاهش دهد.
 • گاهی اوقات ممکن است تغییر شکل در مفصل یا مشکلات تاندونی این بیماران نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری:

پاسخ

6 + 16 =

Call Now Button