تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل لگن یا همان تعویض مفصل ران، یکی از روش هایی است که در آن متخصص ارتوپدی، مفصل مصنوعی را که اغلب از قطعات فلزی و پلاستیکی ساخته شده است، جایگزین مفصل آسیب دیده یا مفصلی که دچار آرتروز است می کند.

زمانی متخصص ارتوپدی این روش را به کار می گیرد که هیچ کدام از گزینه های درمانی دیگر برای تسکین درد و حل مشکل مفصلی بیمار مناسب نباشد.

افراد ساکن تهران که دچار مشکلات جدی مفصل لگن و ران خود هستند می توانند به مطب دکتر مسعود صابری، بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه کنند.

شایع ترین علل آسیب مفصل ران

از اصلی ترین علل آسیب مفصل ران که در بین همه افراد شایع است، بیماری آرتروز می باشد. این بیماری باعث ساییدگی مفاصل به خصوص مفصل ران می شود. علاوه بر آرتروز، عوامل دیگری همچون افزایش سن و یا تروما باعث آسیب های شدید مفصلی می شود.

مهم ترین علل تعویض مفصل لگن

نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران یکی از دلایلی است که متخصص ارتوپدی ناچار به تعویض مفصل لگن می شود.

از عوامل دیگر که به نسبت شایع است، دررفتگی مادرزادی مفصل ران است.

افرادی که دچار شکستگی مفصل ران شده اند و بعد از درمان، شکستگی آن ها بد جوش خورده است.

برخی از بیماری های مربوط به رماتیسم موجب خراب شدن و سائیدگی مفصل لگن می شود. ( برای اطلاعات بیشتر در این رابطه به مقاله “رماتیسم مفصلی ” مراجعه کنید.)

عمل جراحی ران به علت شکستگی

عمل جراحی ران به علت شکستگی

روش جراحی تعویض مفصل ران

تعویض مفصل لگن در پی خرابی وسائیدگی سر استخوان ران و حفره استابولوم انجام می گیرد. هنگامی که این نواحی دچار آسیب جدی می شوند که با هیچ روش درمانی قابل درمان نیست نیاز به تعویض لگن است.

در این عمل جراحی، جراح ارتوپدی بعد از تراشیدن داخل حفره های استابولوم، شکل آن ها را مانند یک نیمکره ایجاد می کند. بعد از انجام این مراحل، متخصص ارتوپدی مفصل مصنوعی که مانند یک کاسه است را در داخل این حفره قرار می دهد. پس از قرار دادن یک سر فلزی بر روی سر استخوان ران، جراح این دو قسمت را درون هم قرار می دهد.

در مرحله بعد پزشک جراح ارتوپد در داخل حفره تراشیده شده استابولوم یک کاسه فلزی و یا پلاستیکی قرار داده و بر روی باقیمانده گردن استخوان ران یک سر فلزی را قرار می دهد و این دو را در درون هم جای می دهد تا مانند یک مفصل حرکت کنند و به این طریق مفصل مصنوعی لگن در محل خود جای می گیرد. شما با انجام این عمل جراحی و تعویض لگن خود می توانید به طور چشمگیری، محدودیت های حرکتی مفصل خود را بهبود بخشید.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با تعویض مفصل و مراقبت های بعد از آن می توانید به مقالات:  تعویض مفصل لگن و مراقبت های پس از تعویض مفصل لگن مراجعه کنید.

برخی از خدمات دکتر صابری

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس :44977439

2 thoughts on “تعویض مفصل ران

 1. محمد - سپتامبر 1, 2018 در 9:47 ق.ظ

  سلام خسته نباشید پدرم تعویض مفصل ران انجام داده ولی فعلا نتیجه خوبی نداشته . میشه حداکثر زمان برای نتیجه را بفرمایید

  پاسخ
  • drsaberi - سپتامبر 2, 2018 در 9:56 ق.ظ

   باید عکس را ببینم،فعلا استخر برن

   پاسخ

پاسخ

3 × 3 =