تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو جزو یکی از عمل های شایع می باشد، مفاصل هستند که حرکت را در بدن ما تامین می کند مفصلی مثل زانو اگر امکانی مانند خم شدن را نداشته باشد در راه رفتن و نشستن مشکل خواهیم داشت .

حالا اگر به هر دلیلی مفصلی دچار مشکلی شود بخصوص بدلیل اینکه سطوح مفصلی از غضروف تشکیل شده اند و در حالت طبیعی بایستی خیلی صیقلی باشند و  حرکت  بدون درد و بدون اصطحکاکی را برای مفصل فراهم کنند اگر به هر دلیلی دچار تخریب شوند  در آن زمان استخوان زیر غضروف در تماس با سطح مقابل قرار می گیرد و این موجب درد می شود  درد بسیاری که تمام کسانی که آرتروز داشته اند با این درد مواجه شده اند و با میزان ناتوانی که ایجاد می کند را کاملا اشنا هستند

آیا تخریب غضروف درمانی دارد ؟

تا سالیانی نچندان دور شاید 20 سال تا 30 سال قبل درمان قطعی برای تخریب غضروف وجود نداشته است ولی خوشبختانه امروزه می توان با روشهای مختلف که موثر ترین و شایعترین آن تعویض مفصل است می توان به این بیماران کمک کرد و احساس درد را در آن ها کاهش داد و حرکت مفصل را به آن ها بازگرداند.

در چه زمانی جراحی تعویض مفصل ضرورت پیدا می کند ؟

در بسیاری از موارد تخریب مفصل جزئی می باشد و بیمار مشکل چندانی با آن ندارد ممکن است بیمار یک آرتروز خفیفی داشته باشد در سن 50 یا 60 سال که می توان به راحتی با راهنمایی و مشاوره هایی که پزشک در اختیار آنها می گذارد و تقویت عضلات و مصرف برخی از مسکن های ساده احساس درد را کاهش داد و زندگی روزانه خود را داشته باشند در این افراد به هیچ عنوان تعویض مفصل توصیه نمی شود حتی در موارد خیلی شدید تر بدون عمل تعویض مفصل با اعمال جراحی های ساده تر بیماری قابل درمان است زمانی جراحی تعویض مفصل در بیماری توصیه می شود که تخریب وسیعی در غصروف مفصل اتفاق افتاده باشد که با استفاده از روش دیگری نتوان آن را درمان کرد و بیمار درد و ناتوانی شدید  داشته باشد در این صورت است که تعویض مفصل تنها راه می باشد و می تواند کمک بسیار شایانی به بیمار بکند  . تعویض مفصل زانو و لگن به نسبت سایر جراحی ها شایع تر می باشد در ادامه مطلب در رابطه با تعویض مفصل زانو اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم .

تعویض مفصل زانو

ممکن است مفصل زانو به دلایل مختلف مانند آرتروزهای ناشی از ضایعه، آرتروز استخوان و آرتریت روماتوئید آسیب ببیند و تخریب شود و نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) داشته باشد . این جراحی باید توسط یک جراح ارتوپد خوب و با تجربه بالا صورت گیرد تا مفصل آسیب دیده به طور کل با یک مفصل مصنوعی جایگزین شود. مفصل زانو یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مفصل های بدن است که از قرار گرفتن 3 استخوان تشکیل شده است که سطح این قسمت هایی که این سه استخوان ران، استخوان ساق و استخوان کشکک باهم در تماس اند از غضروف پوشیده شده است. آرترزو عمده دلیل تعویض مفصل زانو می باشد.

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) یک جراحی بسیار موثر و قابل اطمینان برای درمان مفصل آسیب دیده می باشد بعد از انجام این جراحی بیمار قادر خواهد بود بطور طبیعی کارهای روزانه خود را شروع کند.

اقدامات لازم قبل از جراحی

 • برای تسریع بهبودی داروهایی برای شما تجویز می شود که بطور مرتب باید مصرف نمایید.
 • در هنگام استحمام کردن از یک دستگیره امن یا میله استفاده نمایید.
 • در هنگام بالا رفتن از پله ها از عصا استفاده نمایید تا حد ممکن از بالا و پایین رفتن از پله ها خودداری نمایید.
 • به هیچ عنوان از توالت های معمولی استفاده نکنید.

نحوه جراحی تعویض مفصل زانو

معمولا یک تا دو ساعت جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) طول می کشد این جراحی شامل 4 مرحله می باشد که در زیر توضیحاتی در رابطه با نحوه انجام این جراحی داده شده است:

آماده کردن استخوان: در ابتدا غضروف های آسیب دیده و استخوان های زیرین آن برداشته می شود .

قرار دادن ایمپلنت های فلزی: در این مرحله ایمپلنت های فلزی جایگزین غضروف و استخوان های برداشته شده می شوند، ایمپلنت فلزی با قرارگیری در استخوان ها سطح مفصل را دوباره ایجاد می کنند.

روکش کردن کشکک زانو:  این مرحله از جراحی توسط برخی از پزشکان انجام نمی گیرد. روکش کردن کشکک زانو به این گونه می باشد که در ابتدا قسمت زیرین کشکک زانو بریده می شود و بوسیله یک ماده پلاستیکی پوشانده می شود.

قرار دادن فضا دهنده : مرحله نهایی جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) قرار دادن فضا دهنده می باشد جراح زانو به منظور لغزنده و نرم کردن قسمت های فلزی، فضا دهنده بین قسمت های فلزی قرار داده می شود.

بعد از انجام این جراحی باید مراقبت هایی صورت گیرد رعایت تمامی این مراقبت ها در روند بهبودی بسیار تاثیر می گذارد در قسمت زیر مراقبت های لازم بعد از عمل بیان می شود تا با رعایت تمامی این مراقبت ها مطلوب ترین نتیجه را از این جراحی دریافت نمایید .

متخصص ارتوپدی

مراقبت های بعد از عمل

بعد از انجام این جراحی لازم است از مفصل زانوی تعویض شده محافظت شود و اقدامات لازم صورت گیرد تا بهترین نتیجه از این جراحی دریافت شود.

به منظور حفظ حرکت و قدرت مفصل جدید زانو لازم است در برنامه های تمرینی سبک بطور منظم شرکت نمایید.

به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی و افتادن باید اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهید و بسیار مراقب باشید زیرا اگر در صورت بی دقت و وارد شدن یک ضربه سنگین یکی از استخوان ها پا بشکند به جراحی های بیشتری نیاز پیدا می کنید.

بعد از انجام این جراحی برای معاینات و بررسی های لازم در فواصل معین به جراح ارتوپد خود مراجعه نمایید . معمولا یک بار در سال بعد از انجام این جراحی آزمایش اشعه ایکس باید صورت گیرد حتما این آزمایش را انجام دهید.

تا 15 سال بعد از جراحی مفصل زانوی تعویض شده کارایی دارد . مراقبت های لازم بعد از این جراحی و عمل کردن به تمامی توصیه های ارتوپد می تواند شما را در انجام یک عمل موفق یاری کند همچنین باید به بهترین نحو ممکن از مفصل جایگزین جدید محافظت و نگهداری کنید تا مطلوب ترین نتیجه را از این جراحی دریافت نمایید .

همانطور که گفته شد تعویض مفصل زانو آخرین روش درمانی می باشد که برای بیمار در نظر گرفته می شود ، این جراحی یک جراحی حساس به شمار می آید و عزیزانی که خواهان انجام این جراحی هستند در انتخاب جراح خود باید بسیار دقت نمایند ، دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی تبحر خاصی در انجام این جراحی دارند عزیزانی که خواهان کسب اطلاعات بیشتری در رابطه با تعویض مفصل زانو هستنند می توانند با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل فرمایند .

مراقبت در بیمارستان

بیمار بلافاصله بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) مرخص نمی شود و باید چند شب را در بیمارستان بگذراند احساس گیجی و منگی بعد از انجام این جراحی بدلیل عوارض بی هوشی طبیعی است که به تدریج بهبود می یابد.

در صورتی که جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) با بی هوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود بیمار تا چند ساعت چیزی نخورد و بعد از گذشت این مدت با چند قاشق آب می تواند شروع نماید در صورتی که بیمار احساس استفراغ و تهوع نداشت و احساس ناراحتی نکرد کم کم به وی مایعات بیشتری دهید.

بعد از انجام این جراحی تا 24 ساعت نباید پشت تخت بیمار بالا داده شود تا سر بیمار پایین قرار گیرد، در غیر این صورت بیمار سردرد شدیدی می گیرد که تا چند روز ادامه پیدا می کند.

به هیچ عنوان بعد از انجام این جراحی بیمار نباید کم تحرک باشد باید پا و قوزک پایش را پس از عمل حرکت دهد، معمولا باید از همان روز جراحی بیمار سعی بر حرکت دادن پا داشته باشد، حرکت دادن پا موجب افزایش گردش خون و کاهش تورم می شود.

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) داروهایی برای بیمار تجویز می شود که حتما باید بطور مرتب مصرف شود. احساس درد بعد از انجام این جراحی طبیعی است که با مصرف مسکن های تجویزی می توانید درد خود را تسکین دهید.

مفصل جدید جایگزین شده چه تفاوتی دارد ؟

هدف اصلی از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) بهبود حرکت زانو است اما ممکن است بطور کامل بازگرداندن حرکت مثل گذشته صورت نگیرد . ممکن است برخی از افراد بعد از انجام این جراحی در پوست محل برش نوعی بی حسی احساس کنند یا در هنگام خم کردن بیش از حد زانو نوعی سفتی را در زانوی خود احساس کنند. ممکن است در هنگام راه رفتن فرد یک نوع صدایی را بشنود که این امر طبیعی است . اغلب با گذشت زمان تمامی این مشکلات برطرف می شود .

عوارض

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) ممکن است عوارضی ایجاد گردد مانند عوارض ناشی از بیهوشی، عفونت، نقص در جریان ترمیم زخم و خون ریزی زودرس که تمامی این عوارض عمومی می باشند و ممکن است بعد از هر عملی ایجاد شود.

مزایا و معایب عمل جراحی تعویض مفصل

تعویض مفصل از جمله ضروری ترین عمل در صورت آسیب دیدن مفصل به شمار می رود. تعویض مفصل زمانی انجام می گیرد که مفصل به کلی آسیب دیده باشد و از بین رفته باشد تا حدی که بیمار توانایی راه رفتن نداشته باشد یا در هنگام راه رفتن درد شدیدی را احساس می نماید.

تعویض مفصل نهایی ترین درمان برای بیماران به شمار می رود. در صورتی که روش های دیگر مثل فیزیک درمانی (فیزیوتراپی) یا تزریق استروئید از شدت درد نکاهد یا باعث بهبودی راه رفتن شخص نشود، جراح ارتوپد مجبور به انجام عمل تعویض مفصل می شود.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

مزایای عمل تعویض مفصل

 • معمولا بیمار نیاز دارد 3 تا 5 روز در بیمارستان بستری باشد، اما این مدت در اشخاص گوناگون متفاوت است و بستگی به شرایط بیمار و نوع عمل دارد. دوران نقاهت این عمل بنا به حالت بدنی اشخاص متفانوت می باشد.
 • پس از انجام عمل تعویض مفصل بیمار نیاز به استفاده از ابزار های کمکی در حین راه رفتن مثل عصا و واکر دارد. ولی معمولا بیشتر اشخاصی که عمل تعویض مفصل انجام داده اند پس از 6 هفته نیازی به استفاده از آن پیدا نمی کنند و بیمار می تواند فعالیت خود را بصورت طبیعی از سر بگیرد.
 • ممکن است مدت بهبودی کامل بیمار تا 2 سال طول بکشد. در این مدت سرعت ترمیم بافت آسیب دیده با استفاده از فیزیوتراپی بسیار سریع تر خواهد بود.

معایب عمل تعویض مفصل

عمل جراحی تعویض مفصل بسیار شایع بوده و معمولا اغلب مردم به هیچ گونه عوارضی دچار نمی شوند. عمل تعویض مفصل مثل هر عمل جراحی دیگر دارای ریسک ها و عوارض خاص خود است. ممکن است در حالات نادر عوارض زیر رخ دهد:

 • خشکی زانو
 • عفونت در زخم جراحی
 • عونت در مفصل، در این حالت ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی دیگری داشته باشد.
 • خونریزی شدید یا آسیب دیدن اعصاب دربرگیرنده مفصل
 • آسیب دیدن تاندون ها یا شریان ها
 • سکته قلبی، تشکیل لخته های خون
 • درد زانو مزمن
 • شکستگی استخوان اطراف مفصل در حین عمل یا پس از آن
 • عدم استقرار مفصل به صورت صحیح و مناسب که شاید دراین حالت بیمار نیاز به انجام عمل دیگری داشته باشد.

فیزیوتراپی پس از عمل

موفقیت آمیز بودن نتیجه عمل جراحی به میزان زیادی به فیزیوتراپی پس از عمل وابسته است. فیزیوتراپی باعث می شود که بیمار شرایط ایده آل بدنی و توانایی جسمی خود را بدست آورد. فیزیوتراپی با روش هایی مثل ورزش و حرکات اصلاحی و… سعی به بهبودی بیمار در اسرع وقت می نماید.

برخی از خدمات دکتر صابری، متخصص ارتوپد زانو در تهران :

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل زانو

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل.

 

نمونه ای از جراحی موفق تعویض مفصل زانو توسط دکتر صابری:

2 thoughts on “تعویض مفصل زانو

 1. سودابه - سپتامبر 1, 2018 در 9:45 ق.ظ

  سلام . مادرم چند سالی هست که از زانو درد شکایت می کنه . یه متخصص گفت با تعویض مفصل زانو درمان میشه . نمیشه با کمک فیزیوتراپی از عمل جراحی جلوگیری کرد ؟

  پاسخ
  • drsaberi - سپتامبر 2, 2018 در 9:57 ق.ظ

   با فیزیوتراپی و دارو بصورت مقطعی درد کم میشود

   پاسخ

پاسخ

شانزده − 9 =