تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

ممکن است مفصل زانو به دلایل مختلف مانند آرتروزهای ناشی از ضایعه، آرتروز استخوان و آرتریت روماتوئید آسیب ببیند و تخریب شود و نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) داشته باشد . این جراحی باید توسط یک جراح ارتوپد خوب و با تجربه بالا صورت گیرد تا مفصل آسیب دیده به طور کل با یک مفصل مصنوعی جایگزین شود. مفصل زانو یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مفصل های بدن است که از قرار گرفتن 3 استخوان تشکیل شده است که سطح این قسمت هایی که این سه استخوان ران، استخوان ساق و استخوان کشکک باهم در تماس اند از غضروف پوشیده شده است. آرترزو عمده دلیل تعویض مفصل زانو می باشد.

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) یک جراحی بسیار موثر و قابل اطمینان برای درمان مفصل آسیب دیده می باشد بعد از انجام این جراحی بیمار قادر خواهد بود بطور طبیعی کارهای روزانه خود را شروع کند.

اقدامات لازم قبل از جراحی

 • برای تسریع بهبودی داروهایی برای شما تجویز می شود که بطور مرتب باید مصرف نمایید.
 • در هنگام استحمام کردن از یک دستگیره امن یا میله استفاده نمایید.
 • در هنگام بالا رفتن از پله ها از عصا استفاده نمایید تا حد ممکن از بالا و پایین رفتن از پله ها خودداری نمایید.
 • به هیچ عنوان از توالت های معمولی استفاده نکنید.

نحوه جراحی تعویض مفصل زانو

معمولا یک تا دو ساعت جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) طول می کشد این جراحی شامل 4 مرحله می باشد که در زیر توضیحاتی در رابطه با نحوه انجام این جراحی داده شده است:

آماده کردن استخوان: در ابتدا غضروف های آسیب دیده و استخوان های زیرین آن برداشته می شود .

قرار دادن ایمپلنت های فلزی: در این مرحله ایمپلنت های فلزی جایگزین غضروف و استخوان های برداشته شده می شوند، ایمپلنت فلزی با قرارگیری در استخوان ها سطح مفصل را دوباره ایجاد می کنند.

روکش کردن کشکک زانو:  این مرحله از جراحی توسط برخی از پزشکان انجام نمی گیرد. روکش کردن کشکک زانو به این گونه می باشد که در ابتدا قسمت زیرین کشکک زانو بریده می شود و بوسیله یک ماده پلاستیکی پوشانده می شود.

قرار دادن فضا دهنده : مرحله نهایی جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) قرار دادن فضا دهنده می باشد جراح زانو به منظور لغزنده و نرم کردن قسمت های فلزی، فضا دهنده بین قسمت های فلزی قرار داده می شود.

بعد از انجام این جراحی باید مراقبت هایی صورت گیرد رعایت تمامی این مراقبت ها در روند بهبودی بسیار تاثیر می گذارد در قسمت زیر مراقبت های لازم بعد از عمل بیان می شود تا با رعایت تمامی این مراقبت ها مطلوب ترین نتیجه را از این جراحی دریافت نمایید .

تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از عمل

بعد از انجام این جراحی لازم است از مفصل زانوی تعویض شده محافظت شود و اقدامات لازم صورت گیرد تا بهترین نتیجه از این جراحی دریافت شود.

به منظور حفظ حرکت و قدرت مفصل جدید زانو لازم است در برنامه های تمرینی سبک بطور منظم شرکت نمایید.

به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی و افتادن باید اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهید و بسیار مراقب باشید زیرا اگر در صورت بی دقت و وارد شدن یک ضربه سنگین یکی از استخوان ها پا بشکند به جراحی های بیشتری نیاز پیدا می کنید.

بعد از انجام این جراحی برای معاینات و بررسی های لازم در فواصل معین به جراح ارتوپد خود مراجعه نمایید . معمولا یک بار در سال بعد از انجام این جراحی آزمایش اشعه ایکس باید صورت گیرد حتما این آزمایش را انجام دهید.

تا 15 سال بعد از جراحی مفصل زانوی تعویض شده کارایی دارد . مراقبت های لازم بعد از این جراحی و عمل کردن به تمامی توصیه های ارتوپد می تواند شما را در انجام یک عمل موفق یاری کند همچنین باید به بهترین نحو ممکن از مفصل جایگزین جدید محافظت و نگهداری کنید تا مطلوب ترین نتیجه را از این جراحی دریافت نمایید .

مراقبت در بیمارستان

بیمار بلافاصله بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) مرخص نمی شود و باید چند شب را در بیمارستان بگذراند احساس گیجی و منگی بعد از انجام این جراحی بدلیل عوارض بی هوشی طبیعی است که به تدریج بهبود می یابد.

در صورتی که جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) با بی هوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود بیمار تا چند ساعت چیزی نخورد و بعد از گذشت این مدت با چند قاشق آب می تواند شروع نماید در صورتی که بیمار احساس استفراغ و تهوع نداشت و احساس ناراحتی نکرد کم کم به وی مایعات بیشتری دهید.

بعد از انجام این جراحی تا 24 ساعت نباید پشت تخت بیمار بالا داده شود تا سر بیمار پایین قرار گیرد، در غیر این صورت بیمار سردرد شدیدی می گیرد که تا چند روز ادامه پیدا می کند.

به هیچ عنوان بعد از انجام این جراحی بیمار نباید کم تحرک باشد باید پا و قوزک پایش را پس از عمل حرکت دهد، معمولا باید از همان روز جراحی بیمار سعی بر حرکت دادن پا داشته باشد، حرکت دادن پا موجب افزایش گردش خون و کاهش تورم می شود.

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) داروهایی برای بیمار تجویز می شود که حتما باید بطور مرتب مصرف شود. احساس درد بعد از انجام این جراحی طبیعی است که با مصرف مسکن های تجویزی می توانید درد خود را تسکین دهید.

مفصل جدید جایگزین شده چه تفاوتی دارد ؟

هدف اصلی از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) بهبود حرکت زانو است اما ممکن است بطور کامل بازگرداندن حرکت مثل گذشته صورت نگیرد . ممکن است برخی از افراد بعد از انجام این جراحی در پوست محل برش نوعی بی حسی احساس کنند یا در هنگام خم کردن بیش از حد زانو نوعی سفتی را در زانوی خود احساس کنند. ممکن است در هنگام راه رفتن فرد یک نوع صدایی را بشنود که این امر طبیعی است . اغلب با گذشت زمان تمامی این مشکلات برطرف می شود .

عوارض

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو ( آرتروپلاستی ) ممکن است عوارضی ایجاد گردد مانند عوارض ناشی از بیهوشی، عفونت، نقص در جریان ترمیم زخم و خون ریزی زودرس که تمامی این عوارض عمومی می باشند و ممکن است بعد از هر عملی ایجاد شود.

مزایا و معایب عمل جراحی تعویض مفصل

تعویض مفصل از جمله ضروری ترین عمل در صورت آسیب دیدن مفصل به شمار می رود. تعویض مفصل زمانی انجام می گیرد که مفصل به کلی آسیب دیده باشد و از بین رفته باشد تا حدی که بیمار توانایی راه رفتن نداشته باشد یا در هنگام راه رفتن درد شدیدی را احساس می نماید.

تعویض مفصل نهایی ترین درمان برای بیماران به شمار می رود. در صورتی که روش های دیگر مثل فیزیک درمانی (فیزیوتراپی) یا تزریق استروئید از شدت درد نکاهد یا باعث بهبودی راه رفتن شخص نشود، جراح ارتوپد مجبور به انجام عمل تعویض مفصل می شود.

تعویض مفصل زانو

مزایای عمل تعویض مفصل

 • معمولا بیمار نیاز دارد 3 تا 5 روز در بیمارستان بستری باشد، اما این مدت در اشخاص گوناگون متفاوت است و بستگی به شرایط بیمار و نوع عمل دارد. دوران نقاهت این عمل بنا به حالت بدنی اشخاص متفانوت می باشد.
 • پس از انجام عمل تعویض مفصل بیمار نیاز به استفاده از ابزار های کمکی در حین راه رفتن مثل عصا و واکر دارد. ولی معمولا بیشتر اشخاصی که عمل تعویض مفصل انجام داده اند پس از 6 هفته نیازی به استفاده از آن پیدا نمی کنند و بیمار می تواند فعالیت خود را بصورت طبیعی از سر بگیرد.
 • ممکن است مدت بهبودی کامل بیمار تا 2 سال طول بکشد. در این مدت سرعت ترمیم بافت آسیب دیده با استفاده از فیزیوتراپی بسیار سریع تر خواهد بود.

معایب عمل تعویض مفصل

عمل جراحی تعویض مفصل بسیار شایع بوده و معمولا اغلب مردم به هیچ گونه عوارضی دچار نمی شوند. عمل تعویض مفصل مثل هر عمل جراحی دیگر دارای ریسک ها و عوارض خاص خود است. ممکن است در حالات نادر عوارض زیر رخ دهد:

 • خشکی زانو
 • عفونت در زخم جراحی
 • عونت در مفصل، در این حالت ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی دیگری داشته باشد.
 • خونریزی شدید یا آسیب دیدن اعصاب دربرگیرنده مفصل
 • آسیب دیدن تاندون ها یا شریان ها
 • سکته قلبی، تشکیل لخته های خون
 • درد زانو مزمن
 • شکستگی استخوان اطراف مفصل در حین عمل یا پس از آن
 • عدم استقرار مفصل به صورت صحیح و مناسب که شاید دراین حالت بیمار نیاز به انجام عمل دیگری داشته باشد.

فیزیوتراپی پس از عمل

موفقیت آمیز بودن نتیجه عمل جراحی به میزان زیادی به فیزیوتراپی پس از عمل وابسته است. فیزیوتراپی باعث می شود که بیمار شرایط ایده آل بدنی و توانایی جسمی خود را بدست آورد. فیزیوتراپی با روش هایی مثل ورزش و حرکات اصلاحی و… سعی به بهبودی بیمار در اسرع وقت می نماید.

منبع:www.6abibak.com

برخی از خدمات دکتر صابری، متخصص ارتوپد زانو در تهران :

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل زانو

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل.

نمونه ای از جراحی موفق تعویض مفصل زانو توسط دکتر صابری:

پاسخ