حفاظت از زانو

حفاظت از زانو

مراقبت و حفاظت از زانو و مفصل زانو برای جلوگبری از بیماری های مختلف و حفظ سلامت زانو اهمیت بسیاری دارد. یکی از این روش های مراقبتی این است که در طول روز با انجام یک سری فعالیت های ورزشی و برنامه های ورزشی باعث جلوگیری از بروز بیماری و جلوگیری از پیشرفت برخی بیماری شویم.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید .

تقویت عضلات اطراف مفصل زانو

چند روش جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات مفصل زانو و تقویت زانو در طی  روز وجود دارد که شامل موارد ذیل می باشد:

  • عضلات چهار سر ران یکی از مهم ترین محافظ های مفصل زانو است که می توان بدون خم و راست کردن آن زمانی که پا در حالت صاف قرار دارد منقبض و منبسط شود. این عمل باید حداقل باید 30 ثانیه به طول بی انجامد. افرادی که خواستار داشتن زانویی سالم هستند و یا افرادی که ناراحتی هایی در زانوی خود دارند باید با انجام این عمل جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند.
  • یکی دیگر از روش های تقویت زانو استفاده از وزنه هایی که بیماران می توانند به مچ پای خود ببنند که این وزنه ها از نیم کیلو تا 1 کیلو شروع می شود. پاها به همراه این وزنه ها به آرامی بالا آورده می شود و به مدت 30 ثانیه در این حالت نگه داشته می شود. افرادی که کمردرد دارند بایستی برای انجام اینکار حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنند.
  • عدم نشستن دو زانو یا چهار زانو روی زمین. افراد حتما باید هنگام استراحت رو صندلی بنشینید.
  • استفاده از صندلی ثابت و زیر پایی. هنگام نشستن زانو ها باید به نحوی قرار گیرد که از مفصل لگن پایین تر نباشد. این نحوه نشستن هم فشار به زانو و هم فشار به ستون فقرات کمری را کاهش می دهد.
حفاظت از زانو

حفاظت از زانو

نگهداری از زانو

یک سری آسیب های ایجاد شده در اندام ها اجتناب ناپذیر هستند. با افزایش سن تمام ارگان های بدن از جمله غضروف مفصل های زانو دچار فرسودگی می شوند. به مرور زمان این غضروف تحلیل می رود و فرد دچار آرتروز می شود و آرتروزی که به واسطه افزایش سن ایجاد می شود معمولا اجتناب ناپذیر است. اولین اقدام جهت به تاخیر انداختن آسیب های زانو که به دلیل بی احتیاطی های خود ما اتفاق می افتد، تقویت عضلات اطراف زانو می باشد. هرچه عضله چهارسر ران و عضلات پشت ران قوی تر  و حجیم تری باشد در نگهداری زانو و پیچ خوردگی و آسیب های زانو بهتر می تواند از خود مقاومت نشان دهد. دومین قدم اینکه در صورت امکان فرد در معرض خطر قرار نگیرد و سومین قدم استفاده از ورزش هایی متناسب با سن فرد باشد. اگر این ورزش ها متناسب با سن فرد انجام نشود ممکن است باعث بروز آسیب شود.

با عضو آسیب دیده چه باید کرد؟

  • بی حرکت کردن عضو آسیب دیده
  • سرد کردن مفصل آسیب دیده
  • بالا نگه داشتن پاها
  • استفاده از یک طب فیزیکی و توان بخشی
  • عدم ماساژ و گرم کردن و اندام آسیب دیده در 48 ساعت اولیه زیرا ممکن است با این کار وضعیت را بدتر شود.

پاسخ

5 × دو =