درد مچ دست

درد مچ دست

بهترین درمان برای درد مچ دست  چیست ؟ علت اصلی بروز درد مچ دست چیست ؟ سندرم تونل کارپال چیست؟ ممکن است شما هم پاسخ این سوالات را ندانید . دکتر مسعود صابری  متخصص ارتوپدی در تهران در ادامه به بررسی این سوالات  و راه های درمان آن می پردازند . اگر شغل و حرفه شما به گونه ای است که این ناحیه  از  دست شما را تحت تاثیر قرار می دهد بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید .

درد مچ دست

درد مچ دست

نشانگان تونل مچ دست (مچ درد )

Carpal Tunnel Syndrome (CTS)

درد نشانه مسلط  نشانگان تونل مچ دست  یاCTS  است که در اثر حرکت مکرر دست  و مچ  دست بروز می کند . همچنین ممکن است ضعف ، احساس خارش ،گزگز،تورم  وسفتی  کف دست ،شست و سه انگشت  اول دست یا  پشت دست  به سوی آرنج  وجود داشته  باشد .

این نشانه ها ممکن است دائمی یا متناوب باشند ، هنگام فعالیت  یا بلافاصله پس از کار  و فعالیت  که باعث تحریک  این بیماری می شود ،درد و گزگز مچ دست و انگشتان بدتر می شود .

تشخیص دقیق در این مواقع مهم است :

تعیین علت CTS مهم است . ممکن است مربوط به بیماری دیگری باشد که اول باید آن را درمان کرد . مثلا مشکلات غده تیروئید و دیابت  ممکن است باعث  نشانه های CTS  شود .  درمان این مشکلات  می تواند منجر  به تسکین  CTS  شود .  نشانه هایی که مربوط  به CTS به نظر می آیند  ممکن است مربوط  به شکستگی  مچ ، پیچ خوردگی ،در رفتگی ،تومر  خوش خیم ،یا حالات  دیگر باشد . CTS را باید جدی گرفت  و گرنه ممکن است موجب آسیب طولانی مدت یا دائمی شود .

دکتر مسعود صابری  متخصص ارتوپدی در تهران می باشد .جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره ٤٤٧٤٢١٣١ تماس حاصل نمایید .

در مورد مچ درد چه باید  کرد

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی توصیه می کنند که اگر  سرگرمی یا شغلی دارید که حرکات تکراری دارد برای کاهش خطر مبتلا  شدن به CTS یا پرهیز  از بدتر شدن  ان می تواندی نوبت  به نوبت  به دست  خود استراحت بدهید ، و وسط  کار به اصطلاح زنگ تفریح داشته باشید .

دست خود را راست نگهدارید  مچ و ساعد  باید در یک راستا و در خط مستقیم قرار گیرند  و نباید به بالا یا پایین خم شدگی  داشته باشند .  متخصص ارتوپدی ممکن است از شما بخواهد  اسپلینت  به کار برید  و حتی شب  ها هم اسپلینت را باز نکنید  تا نشانه های نشانگان  تونل مچ دست بدتر نشود .

دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی (مثلا بروفن ) می تواند درد CTS  را تسکین دهد ،بعضی پژوهش های اخیر  نشان داده اند که ویتامین B6 برای برطرف کردن نشان های این بیماری مفید است ، گرچه برای این که این مساله به ثبوت برسد  به مدارک بیشتری نیاز است . توجه داشته باشید  که مصرف مقادیر  زیاد  این ویتامین  ضرر دارد ،لزا  درباره مصرف  آن با  متخصص ارتوپدی حتما مشورت کنید .

اگر این روش ها  مفید واقع نشدند  و درد تسکین نیافت  ممکن است تزریق دارو های  بی حس کننده موضعی  و کورتیکوستروئید ها به کنترل  بیماری کمک کند . بیشتر پزشکان  درصورتی  عمل جراحی  را توصیه می کنند  که درمان های دیگر  ضد درد اثر نکره باشد .

پاسخ

هفده − 2 =