درمان دررفتگی مادرزادی لگن

درمان دررفتگی مادرزادی لگن

آیا کسانی از خانواده شماهم مشکل در رفتگی لگن را دارند؟ یا فرزندانتان به مشکلات لگن مشکوک هستند؟

در رفتگی مادرزادی لگن یک بیماری مادرزادی شایعی است که از بین هر هزار کودک متولد شده یک یا دو نفر به آن مبتلا می شوند. همچنین شیوع ابتلا به آن بیشتر در کودکانی مشاهده می شود که حداقل یکی از بستگان آنها به این عارضه دچار شده باشند.

علت دررفتگی مادرزادی لگن

علت عمده در رفتگی های مادرزادی لگن این است که کاسه لگن به درستی تشکیل نشده است، کم عمق است و نمی تواند سر استخوان ران را در خود نگه دارد. به این حالت دیسپلازی مفصل ران گفته می شود. دیسپلازی یعنی شکل مفصل ران خوب تشکیل نشده است و نتیجه این است که یا سر استخوان ران کاملا از داخل حفره لگن خارج می شود و در می رود یا در رفتگی ناقص است که در این حالت یک نیمه در رفتگی وجود دارد. در این نیمه در رفتگی سر استخوان ران داخل حفره لگن لیز می خورد و کمی جابجا می شود. اگر سر استخوان کامل از حفره در نیاد و فقط کمی جابجا شود موجب می شود فشار سر استخوان به جای اینکه در تمام سطح داخلی کاسه لگن پخش شود در لبه خارجی کاسه متمرکز می شود و این موجب درد و در نهایت سائیدگی مفصل می شود. البته زمانی که در رفتگی کامل است یعنی سر استخوان ران کاملا بیرون از حفره لگن می باشد معمولا مهم ترین مشکل لنگش می باشد و ممکن است درد زیادی وجود نداشته باشد.

در رفتگی مادرزادی لگن یک بیماری مادرزادی شایعی است که از بین هر هزار کودک متولد شده یک یا دو نفر به آن مبتلا می شوند.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

مشکلات شایع دررفتگی مادرزادی لگن

زمانی که در رفتگی مادرزادی لگن در کودکی تشخیص داده نمی شود در بزرگسالی مشکلات زیادی را به وجود می آورد. درد لگن یکی از این مشکلات می باشد. این بیماران معمولا در سنین 20 تا 30 و یا در 40 سالگی درد لگن را احساس می کنند. در ابتدا دردها کمتر هستند و فقط بعد از راه رفتن های طولانی دردها تشدید می شود. اما به تدریج درد زیاد می شود به طوری که حتی در حالت استراحت این دردها حس شود.

درمان در رفتگی لگن

در مراحل اولیه نیمه دررفتگی که درد کمتر است معمولا مفصل زیاد تخریب نشده. در این زمان ممکن است بدون تعویض مفصل بیمار را درمان کرد. این درمان استئوتومی لگن نام دارد. این درمان برای این است که شکل کاسه لگن را طوری تغییر داد که بتواند سر استخوان ران را بهتر داخل خود حفظ کند و فشار سر استخوان به صورت یکنواخت داخل کاسه پخش شود. این درمان در بسیاری از بیماران می تواند درد لگن را از بین ببرد و جلوی بدتر شدن کارکرد مفصل ران و پیشرفت آرتروز و ساییدگی را هم از بین ببرد. بنابراین در نیمه در رفتگی وقتی شدت تغیر شکل حفره لگن کم است و مفصل زیاد خراب نشده بهترین درمان استئوتومی لگن است که به بیمار اجازه می دهد بدون نیاز به یک مفصل مصنوعی و با حفظ مفصل خود درد را تا حدودی از بین ببرد و تا حدود زیادی از پیشرفت بیماری جلوگیری کند اگر بیماری پیشرفت کرده باشد به طوری که غضروف مفصل از بین برود عمل استئوتومی لگن دیگر کمکی نمی کند و تنها راه باقی مانده تعویض مفصل ران می باشد.

درمان دررفتگی مادرزادی لگن

درمان دررفتگی مادرزادی لگن

نتیجه درمان دررفتگی مفصل لگن

خوشبختانه در این موارد می توان با یک مفصل مصنوعی درد لگن را از بین برد و کوتاهی پا و لنگش را هم تا حدود زیادی بهبود بخشید. با این حال تعویض مفصل ران در کسانی که در رفتگی مادرزادی دارند عمل حساس و پیچچیده ای می باشد زیرا شکل مفصل کاملا تغییر کرده است. پزشک جراح باید بتواند مفصل مصنوعی را در استخوانی که وضع نامناسبی دارد جا دهد. در بسیاری از این بیماران هم کاسه لگن و هم استخوان ران کوچک و به شدت تغیر شکل یافته است هنگام تعویض مفصل این بیماران گاهی اوقات لازم می شود پیوند استخوان لگن هم انجام شود و گاهی نیز باید استخوان ران را استئوتومی لگن و جابجا کرد.

نتیجه گیری

بعد از عمل بیماران باید دوران بازپروری خود را تحت نظر جراح با دقت بیشتری پیگری کند. اگر درد مفصل ران دارید یا احساس می کنید کمی لنگش دارید یا با توجه به نظر پزشک در رفتگی مفصل ران دارید قبل از اینکه اوضاع بدتر شود باید به دنبال درمان بود. حتی در سن بزرگسالی هم درمان زود هنگام نتایج بهتری به دنبال دارد.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

انواع دررفتگی لگن

 

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری:

پاسخ

هجده − پنج =