درمان در رفتگی زانو

درمان در رفتگی زانو

گاهی ممکن است بنا بر دلایلی  همچون بالا رفتن سن ،  ضربه ،تصادف و مواردی دیگر  فرد در ناحیه زانو دچار آسیب شود  . آسیب در این ناحیه  سبب بروز اختلالاتی می گردد .  بیشتر مراجعین در هنگام مراجعه به متخصص ارتوپدی خود در رابطه با  بهترین ورزش  برای در رفتگی  کشکک زانو ، جا انداختن زانو  ، بهترین روش درمان  در رفتگی زانو سوال می پرسند .   دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران در ادامه   پاسخ تمام این سوالات را بررسی می کنند .

درمان در رفتگی زانو

درمان در رفتگی زانو

مفصل بین  استخوان های کشکک و ران ،یکی از سه  مفصلی است  که بیشتر  از سایر  مفاصل  در معرض  در رفتگی  مکرر قرار دارد . در  رابطه با مفصل  بین استخوان  های ران  و کشکک ،بر خلاف  دو مفصل دیگر ،بیشتر از آنکه  یک آسیب شدید  اولیه ، عامل بروز  این وضعیت  باشد ، بی ثباتی  مفصل ناشی  از عوامل مادرزادی  است .

در موارد  در رفتگی استخوان  کشکک ،همیشه طی فلکشن زانو  کشکک به سمت  خارج بر روی  کندیل  خارجی  استخوان ران  جابه جا می شود .  چهار عامل  زمینه رابرای  در رفتگی مکرر کشکک مساعد می سازد :

  • شل بودن عممی لیگامان  های بدن  که ممکن  است  یک اختلال ارثی  بافت همبند  باشد .
  • تکامل نیافتن کوندیل  خارجی استخوان ران  همراه با کم  عمق بودن  شیار بین  دو کوندیل
  • بالاتر قرار گرفتن  استخوان  کشکک  به طور  غیر طبیعی  که در نتیجه ،کشکک به طور طبیعی  در عمق  شیار بین  دو کوندیل  قرار نمی گیرد  و غالبا  کوچک تر  از حالت طبیعی  است .
  • ژنووالگوم که باعث می شود  حفظ  کشش عضله  چهار  سر ران  به سمت خارج زانو جا به جا شود .

لازم  به ذکر است  که عامل آخر به ندرت دیده می شود .

دکتر مسعود صابری   متخصص ارتوپدی در غرب تهران می باشد .جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره ٤٤٧٤٢١٣١ تماس حاصل نمایید .

یافته های بالینی

در رفتگی  مکرر استخوان  کشکک  در دختران نسبت  به پسران شایع  تر است . غالبا هر دو زانو  در گیر هستند  . این مشکل  معمولا در سنین  بلوغ آغاز می شود . هنگامی  که بیمار  در فعالیت هایی شرکت  می کند  که مستلزم  فلکشن  زانو  است ، در رفتگی روی می دهد .

هنگامی که زانو  در وضعیت  فلکشن  یا نیمه فلکشن  قرار دارد ، ناگهان  درد شدید  در جلوی  زانو ایجاد می شود  و بیمار  قادر نیست  زانویش را صاف  کند .  در رفتگی استخوان  کشکک  غالبا  در همان روز  توسط بیمار  یا شخصی  که در محل  حضور دارد ،تشخیص داده می شود و جا اندازی  می گردد .

درمان

در ابتدا ،  درمان این بیماران  توام با انتظار  است . پس از در رفتگی  استخوان کشکک ،باید بیمار  یک دوره فیزیوتراپی  جهت تقویت عضله  چهار سر ران ، به ویژه  عضله واستوس مدیالیس را بگذراند .

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران   توصیه می کنند که در صورتی که  در رفتگی  استخوان کشکک  به حدی  باشد که بیمار  شدیدا ناتوان  شده باشد ،باید  جراحی انجام شود .  در طی این روش درمان  جدا ساختن تاندون  پاتلار  از محل  اتصالش  به تیبیا  و اتصال  آن به تیبیا در محلی  دیستال  و داخل  تر نسبت  به محل  اتصال قبلی می باشد .  در نتیجه استخوان کشکک  به محلی  پایین تر ،در  عمق شیار  بین کوندیل های  استخوان  ران اتفاق می یابد  و خط کشش عضله  چهار سر ران  یز به سمت  داخل جابه جا  می شود . به این عمل  جراحی غالبا  این انتقاد وارد است  که پس از چندین سال ، باعث ایجاد  انواع آرتریت  از جمله دژنراتیو می شود .  اما این  آرتریت  یک عارضه  در رفتگی  مکرر استخوان  کشکک  بوده ، به تنهایی  به این عمل  جراحی مربوط نمی شود  . سایر  اعمال جراحی  که برای درمان  این ضایعه استفاده  می شوند ، عبارتند از :

جداسازی بافت  های نرم  محکم در  سمت خارج  مفصل  زانو ، پیچیده و جمع کردن  قسمت داخلی  تاندون  عضله  چهار سر ران ،ترمیم  بافت های  نرم در سمت  داخل مفصل زانو .

برخی از خدمات دکتر صابری متخصص ارتوپدی :

تعویض مفصل لگن

 تعویض مفصل ران

آرتروسکوپی زانو

ارتوپدی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

پاسخ

نه + بیست =