درمان کوتاهی پا

درمان کوتاهی پا

مهم ترین عارضه ای که افراد به خاطر آن جراحی تعویض مفصل ران را انجام می دهند درد شدید مفصل ران است که به درمان های غیرجراحی پاسخ نداده است. البته همراه با درد ممکن است مشکلات دیگری هم مانند لنگیدن و کوتاهی پا در فرد وجود داشته باشد. در این میان سوالاتی که ممکن است پیش آید این است که آیا هنگام جراحی، کوتاهی پا اصلاح می شود؟ آیا بعد از جراحی اندازه دو پای فرد یکی می شود؟ آیا با یکی شدن پاها، راه رفتن اصلاح می شود؟ آیا این کوتاهی ممکن است با جراحی بیشتر هم شود؟

معمولا برای بسیاری از افراد درد اهمیت چندانی ندارد و هدف از عمل بهبود کوتاهی پاها می باشد.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید .

مفصل مصنوعی ران برای چه افرادی گذاشته می شود؟

مفصل مصنوعی ران برای بیمارانی گذاشته می شود که مفصل خود را در اثر ساییدگی شدید از دست داده باشند. ساییده شدن مفصل موجب می شود سر استخوان ران کوتاه شود و این کوتاهی استخوان طول کلی پا را کم کند. اگر طول یک پا کم شود فرد هنگام راه رفتن می لنگد. بسیاری از بیماران تصور می کنند تنها دلیل لنگی آنها کوتاهی پای آنها می باشد اما این باور غلط است. مهم ترین علت لنگیدن و بد راه رفتن درد مفصل ران می باشد. البته در بیماری که لگنش از بین رفته باشد محدودیت حرکتی که در مفصل ران و ضعف عضلات لگن هم موجب لنگش و بد راه رفتن می باشد.

قبل از جراحی مفصل ران

پزشک متخصص قبل از شروع جراحی از روی عکس های تهیه شده توسط بیمار، مقدار کوتاهی پایی که باید جراحی شود را اندازه گیری می کند. زمانی که تصویربرداری دیجیتال باشد این اندازه گیری از روی مانیتور کامپیوتر و بسیار دقیق تر انجام می شود. به طور مثال در پایی که 2 سانتی متر از پای دیگر کوتاه تر باشد هنگام عمل جراحی می توان با انتخاب سایز مناسبی از مفصل مصنوعی و جا گذاری درست آن داخل استخوان ران طول پا را تغییر داد. در این فرد پایه مفصل مصنوعی را طوری داخل استخوان ران کار گذاشته می شود که فاصله این استخوان تا لگن دو سانتی متر بیشتر شود. با این کار طول کلی پا دو سانت افزایش پیدا می کند. البته واضح است که پزشک به هر اندازه ای که می خواهد نمی تواند طول پا را بلند کند. بلند کردن پا تا دو سانتی متر معمولا مشکلی ایجاد نمی کند ولی اگر جراح سعی کند پا را بیشتر از 3 تا 4 سانت بلند کند ممکن است عصب سیاتیک کشیده شود و این عصب بعد از جراحی ها فلج شود یا بیمار دچار درد شدیدی در پا شود. بنابراین بلند کردن پا حدی دارد که باید هنگام جراحی رعایت شود.

درمان کوتاهی پا

درمان کوتاهی پا

علت کوتاه شدن پا

در بسیاری از بیماران علت کوتاه شدن پا، کج شدن کل لگن است و این کجی می تواند آنقدر زیاد باشد که طول ظاهری پا را تا 4 یا 5 سانت هم کوتاه کند و هنگامی که این کجی و انحراف اصلاح شود طول پا حتی به اندازه 4 یا 5 سانت خود به خود اصلاح می شود. بعد از جراحی حتی وقتی طول پاها یکی شوند ممکن است بیمار تا چند ماه لنگش داشته باشد علت این لنگش معمولا ضعف عضلات لگن است و با انجام نرمش های طبی خاص این لنگش از بین می رود.

نتیجه گیری:

مفصل مصنوعی مانند کفش تازه می ماند و بدن تا مدتی به یک پای کوتاه عادت کرده است اما وقتی قد پاها مساوی می شوند ممکن است فرد تا مدتی احساس کند پای عمل شده کمی بلندتر از حدی که باید شده است ولی با گذشتن یک الی دوماه که از جراحی بگذرد فرد عادت می کند. بنابراین با کار گذاشتن حساب شده مفصل مصنوعی می توان طول پاها را در غالب بیماران اصلاح کرد و این اصلاح همراه با از بین رفتن درد و نرم شدن حرکات مفصل و تقویت عضلات لگن، می تواند راه رفتن را بهبود بخشد.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل ران

 

پاسخ

3 × 2 =