در رفتگی مادر زادی لگن

در رفتگی مادر زادی لگن

در رفتگی مادرزادی لگن عارضه ای است که از زمان تولد نوزاد قابل مشاهده است. مفصل لگن از سر استخوان ران و لگن به وجود آمده است. چنانچه سر استخوان ران در لگن جا به جا شود فرد به این بیماری مبتلا می شود. با وجود بررسی های انجام شده در این زمینه هنوز هم علت آن به طور کامل گزارش نشده است. از عللی که نقش مستقیم در پایه گذاری این مشکل دارند، یکی عوامل ارثی هستند و دیگری کم بودن مایع کیسه آب در دوران حاملگی است.

در رفتگی مادر زادی لگن

کاندیداهای در رفتگی  مادر زادی لگن

این حالت بیشتر در اولین بچه، بچه های دختر، زایمانهای دردسر ساز و داشتن سابقه ی فامیلی مشاهده می شود. حدودی که می توان برای ابتلا به این عارضه تخمین زد از هر 1000 نوزاد 1 عدد است.

علائم در رفتگی مادر زادی لگن

گاهی اوقات در رفتگی لگن علائم خاصی ندارد ولی در برخی موارد با وضعیت عدم تقارن پاها، کاهش حرکت، کوتاهتر بودن و عدم تقارن چین چربی ران در سمتی که مبتلا شده است، شناخته می شود. یکی از علائمی که بعد از سه ماهگی خود را نشان می دهد چرخش پای مبتلا به طرف بیرون و کوتاهتر بودنش از پای دیگر است.

آزمایشات در رفتگی مادر زادی لگن

تمام نوزادان لازم است جهت اطمینان از وجود یا عدم وجود این نقص در ابتدا مورد معاینه قرار بگیرند و اگر مورد مشکوکی در این مرحله به چشم خورد باید سونوگرافی لگن انجام شود. اگر سن مورد آزمایشی بیشتر باشد عکس ساده از لگن پیشنهاد می شود. توجه به این موضوع حائز اهمیت است که اگر مورد جزئی باشد در بدو تولد خود را نمایان نمی کند و تنها در صورت انجام مکرر معاینات و آزمایشات می توان پی به وجود این نقص برد.

درمان در رفتگی مادر زادی لگن

راه حل این عارضه در بدو تولد استفاده از وسیله ای است که سر استخوان را جا به جا کند و در جای خود قرار دهد. اگر این وسیله ایجاد مشکل کرد از گچ گیری کمک می گیریم و در نهایت چنانچه از این کارها نتیجه نگرفتیم ناچار به عمل جراحی هستیم.

زمان تشخیص در رفتگی مادر زادی لگن

زمان تشخیص این مشکل بسیار مهم و قابل توجه است تا جایی که اگر زود تشخیص داده شود با جا دادن مفصل در محل مناسب موضوع حل می شود و تنها در برخی موارد نیاز به عمل جراحی احساس می شود ولی با افزایش سن درمان سخت تر می شود و در بیشتر موارد باید عمل جراحی انجام شود. اگر این معضل درمان نشود باعث آرتروز زودرس مفصلی می شود. برای مشاوره و طرح سؤالاتتان در این زمینه می توانید از دکتر صابری متخصص ارتوپدی درخواست کمک داشته باشید.

برخی از خدمات دکتر صابری، بهترین متخصص ارتوپدی در تهران :

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

پاسخ

1 × دو =