روش جراحی تعویض مفصل ران

روش جراحی تعویض مفصل ران

مفصل ران یک مفصل گوی و کاسه ای است و این خاصیت به آن اجازه می دهد تا دامنه حرکتی بسیار زیادی داشته باشد و به ما اجازه حرکت هایی مانند بالا رفتن نشستن و بالا پایین رفتن از پله ها را می دهد. مفصل ران از دو استخوان اصلی استخوان ران و لگن تشکیل شده است. عوامل زیادی موجب از بین رفتن مفصل ران می شود. عمل تعویض مفصل ران به دنبال تخریب مفصل ران انجام می شود. حتی زمانی که مفصل ران کاملا از بین رفته باشد و امکان بازسازی در آن وجود ندارد هنوز یک انتخاب تاثیرگذار تعویض مفصل و کارگذاری مفصل مصنوعی وجود دارد که می تواند فرد را نجات دهد.

مفصل ران یک مفصل گوی و کاسه ای است و این خاصیت به آن اجازه می دهد تا دامنه حرکتی بسیار زیادی داشته باشد و به ما اجازه حرکت هایی مانند بالا رفتن نشستن و بالا پایین رفتن از پله ها را می دهد.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

نحوه تعویض مفصل ران

برای انجام جراحی تعویض مفصل ران ابتدا روی قسمتی از پوست لگن شکافی ایجاد می شود و با برش بافت های زیر پوست عضلات مفصل مشخص می شود. سر استخوان ران بیرون آورده می شود و با اره جدا و برداشته می شود. در مرحله بعد توسط یک رنده مخصوص که به شکل نیمکره می باشد غضروف آسیب دیده از داخل حفره خارج می شود. سپس یک کاسه فلزی که به آن کاپ گفته می شود در داخل حفره استخوانی ایجاد شده قرار داده می شود. ممکن است برای اتصال کاپ با استخوان لگن از پیچ استفاده می شود. در مرحله بعد یک نیمکره پلاستیکی داخل کاسه فلزی قرار داده می شود. این قطعه پلاستیکی در واقع وظیفه غضروف را انجام می دهد. سطح بیرونی کاپ معمولا زبر و خشن است و این موجب می شود استخوان به تدریج داخل ناهمواری های سطح آن رشد کند و اتصال محکمی بین استخوان و کاپ ایجاد شود. به این صورت کاسه فلزی مفصل مصنوعی به استخوان لگن محکم متصل می شود. البته گاهی برای اتصال مفصل مصنوعی به استخوان از مواد خاصی که به آن سیمان استخوانی گفته می شود، استفاده می شود.

در مرحله بعد بالای استخوان ران سوراخ می شود یک پروتز که به آن پایه می گویند در داخل استخوان قرار می گیرد. یک گوی موقعتی روی پایه قرار می گیرد و با قرار گرفتن سر کره در داخل کاسه مفصل مصنوعی عملا جا اندازی می شود و قسمت های آن در کنار هم قرار می گیرد. سپس با حرکت دادن ران دامنه حرکتی مفصل مصنوعی و پایداری آن بررسی می شود. زمانی که پزشک معطمئن شد مفصل پایدار است و به راحتی در نمی رود سر اصلی که معمولا از جنس فلز یا سرامیک است در داخل کاسه پلاستیکی که معمولا از جنس پلی اتیلن است قرار می گیرد. در آخر جراحی محل جراحی کاملا شسته سپس عضلات و بافت های دیگر و در نهایت پوست بخیه می شود.

روش جراحی تعویض مفصل ران

روش جراحی تعویض مفصل ران

مدت زمان بهبودی بعد از تعویض مفصل ران

مساله ای که اغلب بیماران نیازمند تعویض مفصل ران بیان می کنند این است مدت زمان بستری استراحت، راه رفتن، زمان بازگشت به محل کار و انجام فعالیت های روزمره چقدر می باشد؟

افرادی که نیازمند تعویض مفصل ران دارند معمولا یک روز قبل در بیمارستان بستری می شوند و نیازمند انجام یک سری آزمایشات و عکس می باشند. مدت زمان جراحی حدودا 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد. البته زمانی که جراحی پیچیده تر یا برای بار دوم یا چندم انجام شود این زمان ممکن است بیشتر شود. در غالب موارد بیمار روز بعد از جراحی تعویض مفصل ران می تواند راه برود. آموزش نحوه صحیح راه رفتن معمولا به کمک فیزیوتراپ صورت می گیرد. بعد از جراحی ورزش هایی به بیمار داده می شود که بتواند به کمک آن عضلات لگن خود را تقویت کند. زمان بازگشت به محل کار بستگی به شغل بیمار دارد. اگر کار سبک و پشت میز نشینی باشد بیمار می تواند هفته بعد از جراحی به محل کار خود بازگردد و اگر شغل سنگین تری داشت ممکن است برای آماده شدن به 1 الی 2 ماه زمان نیاز داشته باشد. زمان هایی گفته شده بستگی به وضعیت بیمار و نوع عمل جراحی متفاوت است و بیمار باید تمام این موارد باید از پزشک خود بپرسد.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل ران

یکی از احتمالات که ممکن است بعد از تعویض مفصل ران اتفاق بیفتد در رفتگی مفصل ران می باشد . اگرچه بروز این احتمال کم است و در حد یک یا دو درصد می باشد اما باید از بروز آن جلوگیری کرد. بیشترین خطر در رفتگی در سه ماهه اول اول بعد از عمل می باشد. بعد از آن به علت تشکیل بافت هم بندی در محل جراحی مفصل پایدار تر می شود و خطر در رفتگی کاهش پیدا می کند. بنابراین بعد از جراحی بیمار باید کاملا مراقب باشد تا حرکت نامناسبی را انجام ندهد و فشار نامناسبی را به مفصل مصنوعی وارد نکند. یکی از مسائل مهم در پیشگیری از این عارضه وضعیت قرار گیری تنه، ران و حرکت آنها است.

نتیجه گیری

استفاده از به روز ترین مفاصل مصنوعی و کمک گرفتن از جدیدترین تکنیک های جراحی و همکاری نزدیک پزشک متخصص ارتوپدی و بیمار ضامن بدست آمدن نتایج خوب جراحی می باشد. یک مفصل مصنوعی ران می تواند دردری را که سالها یک بیمار را آزار داده می تواند از بین ببرد تا بتواند بعد از مدتها بتواند لذت یک زندگی تازه را تجربه کند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

مقالات مرتبط با این مطلب:

عمل جراحی ترمیم مفصل ران

مراقبت های بعد از تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران

پاسخ

پانزده − هشت =