روماتیسم جوانان

روماتیسم جوانان

روماتیسم جوانان از بیماری های شایع در بین نوجوانان و کودکان، این نوع از روماتیسم بوده که به همین خاطر به روماتیسم جوانان شناخته می شود.

نام پزشکی این بیماری آرتریت روماتوئید در کودکان است. تاثیر این بیماری بر روی مفاصل می باشد و همچنون بزرگسالان در کودکان هم باعث تخریب مفاصل و به وجود آمدن اختلال در رشد می شود.

به طور کلی کودکان 2 تا 4 سال بیشتر در معرض این بیماری بوده ولی درگیری قلب در کودکان مبتلا به آن شایع نمی باشد.

این بیماری در برخی موارد به اختلال رشد منجر می شود، زیرا خود بیماری به مفاصل حمله می کند و از طرفی درمان هایی که ارائه می شود ممکن است به اختلال رشد بینجامد.

رماتیسم جوانان

 انواع روماتیسم جوانان

  • در نوعی از این بیماری ممکن است کمتر از 4 مفصل یا بیشتر از این تعداد مفصل درگیر شود. مورد دوم که در آن بیشتر از 4 مفصل مورد حمله واقع می شود شباهت زیادی به آرتریت روماتوئید بالغان دارد. در این حالت بیماری، بیشتر انگشتان و مچ دست ها را شامل می شود و متاسفانه سیر پیش رونده ای دارد. این بیماری باید هر چه زودتر باید مورد درمان قرار گیرد تا از آسیب بیشتر به مفاصل جلوگیری شود. در روماتیسمی که کمتر از 4 مفصل درگیر می شود ممکن است فرد دچار اختلال چشمی شده و درصورت عدم تشخیص به موقع به نابینایی منجر شود.
  • نوع دیگر این بیماری، نوع سیستمیک آن است که به استیل (Stills) معروف بوده و علائم مختلفی برای این نوع شناخته شده است. از جمله نشانه های آن :
  • کودک تب بسیار بالایی کودک و بد شدن حال عمومی بیمار
  • احساس درد در مفاصل زانو یا ران یا دست ها و متورم شدن این نواحی
  • گاهی شب ها بثورات پوستی به صورت ضایعات قرمزرنگی در پوست ظاهر می شود

تشخیص بیماری روماتیسم جوانان

متاسفانه این بیماری عوارض مختلفی دارد و در صورت عدم تشخیص و انجام نگرفتن درمان به موقع، مفصل فرد مبتلا ممکن است کاملاً تخریب و گاهی دچار شدن کودک به معلولیت شود.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، تب شدید در کودکان به ویژه شب ها می تواند یکی از نشانه های این بیماری باشد و همین تب در تشخیص به متخصص کمک زیادی می کند. بعد از تشخیص بیماری و نوع آن لازم است که کودک تحت مراقبت بوده و تست موسوم به «آنا» روی او انجام گیرد تا از عوارضی مانند آسیب به چشم کودک جلوگیری به عمل آید.

رماتیسم جوانان 2

درمان روماتیسم جوانان

– کورتون

– داروهایی مثل MTX در دوزهای پایین

این دارو در واقع داروی بیماران HIV مثبت است، اما باعث می شود مفاصل کودکان مبتلا به روماتیسم تغییر شکل پیدا نکند و طول دوره درمان با کورتون را کاهش می دهد.

 

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص جراحی تعویض مفاصل لگن با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

 

پاسخ

20 − دو =