روماتیسم ستون فقرات در دوره جوانی

روماتیسم ستون فقرات در دوره جوانی

روماتیسم ستون فقرات نوعی از آرتروز است که بر روی مفصل های ستون فقرات و مهره ها که مفاصل فاست نامیده می شوند تاثیر می گذراد.روماتیسم ستون فقرات اغلب بر سایر نواحی بدن نیز تاثیر می گذارد. نواحی مانند ستون فقرات کمری، ستون فقرات گردنی، ستون فقرات صدری و استخوان های خارجی مانند لگن و ساکروم.

 

روماتیسم ستون فقرات در دوره جوانی

این روماتیسم را به نام علمی روماتیسم اسپوندیلیت انکیلوزان (AS) می شناسند و بیشترین شیوع را در بین جوانان در سن 20 تا 40 سالگی دارد و از جمله روماتیسم جوانان شمرده می شود، که برای درمان آن فرد بیمار باید به پزشک ارتوپد مراجعه کند.

بیماری روماتیسم ستون فقرات در بین آقایان دارای شیوع بیشتری می باشد و نسبت به سایر روماتیسم ها نقش ژنتیک در این روماتیسم ببارز تر می باشد.

روماتیسم ستون فقرات جزو بیماری های روماتیسمی مزمن دسته بندی می شود که اغلب مفصل بین استخوان ساکروم و لگن و ستون مهره ها را درگیر خود می کند. انکیلوزان به معنی تمایل به جوش خوردن استخوان ها به یکدیگر می باشد که اسپوندیلیت انکیلوزان باعث می شود که استخوان ها در ستون مهره به یکدیگر جوش بخورند.

اغلب افراد این بیماری را با دیسک کمر اشتباه می گیرند چرا که اولین نشانه این بیماری درد کمر می باشد.به همین دلیل افراد مبتلا به روماتیسم ستون فقرات (روماتیسم AS) حتما باید در رابطه با این تفاوت ها آگاهی های لازم را کسب کنند.

علائم

فردی که مبتلا به روماتیسم ستون فقرات (اسپوندیلیت انکیلوزان) باشد اغلب حس خشکی و دردی را در ناحیه پایین کمر خود دارد که در زمانی که مدتی استراحت کند و یا صبح ها این درد در این افراد تشدید می یابد.این اختلال و بیماری بر کل ستون فقرات تاثیر گذار می باشد.درد در این نوع از روماتیسم از مفصل ساکرولیاک شروع شده و تا پایین ستون فقرات ادامه می یابد. گاها حس درد  و حساس بودن به لمس در نواحی باسن و ران ها ومابقی قسمت های پایین بدن نیز در این افراد به وجود خواهد آمد. روماتسیم ستون فقرات اغلب سه یا چهار مفصل را در دست ها و پاها تحت تاثیر قرار می دهد اما می تواند مفاصل دست و پا را نیز دچار تورم کند.

مشخصه ترین علامت روماتیسم ستون فقرات گرفتگی ها و خشکی ها در ناحیه کمر می باشد که در هنگام تحرک کمتر شده و در صبح ها افزایش می یابد.این افراد می توانند با ورزش کردن از درد خود بکاهند و اگر ورزش نکنند درد در این افراد عود می کند.اما در مواردی که کمر درد به دلایلی جز روماتیسم ستون فقرات باشد فرد نباید ورزش کند و ورزش باعث می شود که درد بیمار افزایش یابد.

با این بیماری به تدریج استخوان های ستون فقرات خشک شده و بهم می چسبند که باعث می شوند فرد دارای کمری خم بشود. به چنین ستون فقراتی که خشک میشود و دچار سختی می شود ستون فقرات پوکر گفته می شود.با خشک شدن ستون فقرات مفصل های بین دندنه ها و ستون فقرات برای باز کردن فاصله قفسه سینه با مشکل مواجه می شوند که این امر باعث می شود بیمار حتی در نفس کشیدن نیز احساس درد و ناراحتی داشته باشد.

درمان

برای درمان اغلب درمان دارویی استفاده می شود.دو گروه عمده دارو برای درمان روماتیسم ستون فقرات وجود دارد که  با توجه به تشخیص پزشک از یکی از این دو گروه استفاده خواهد شد.این دو گروه عبارتند از:

  1. مسدود کننده های عامل نکروز تومور
  2. داروهای مسکن و ضد درد

البته در برخی موارد فیزیوتراپی و ورزش هم می تواند جزو موارد درمانی یا مکمل های درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

برخی از خدمات دکتر صابری

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص جراحی تعویض مفاصل لگن با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

پاسخ

18 − 18 =