روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی

شایع ترین روماتیسم در بین گروه بیماری های روماتیسمی، روماتیسم مفصلی می باشد و حدود 8 درصد از افراد روماتیسم مفصلی دارند، که از مهم ترین نشانه ها و علامت های رماتیسم مفصلی می توان به خشک شدن و قرمز شدن مفصل اشاره کرد.

 

خانم ها و جوانان بیشتر از هر گروه دیگری در معرض ابتلا به رماتیسم قرار دارند.عواملی که باعث به وجود آمدن و یا تشدید رماتیسم می شوند می توان به بی تحرکی و یا وجود برخی از ویروس ها اشاره کرد که روماتیسم مفصلی در جوانان که اغلب سن بین 20 تا 30 سال دارند و سالمندان بالای 60 سال و خانم ها بیشتر بروز می کند.

در روماتیسم مفصلی که گونه ای از بیماری های شایع مفصلی می باشد سیستم ایمنی بدن بر علیه خود بدن و مفصل بدن به شدت فعال می شود.روماتیسم مفصلی اغلب به صورت بیماری های ژنوالیزه یا سیستمیک می باشد که گاها کل مفصل های بدن را درگیر خود می کند.

مهم ترین نوع روماتیسم روماتیسم آرتریت روماتوئید می باشد که باعث می شود افراد دچار خشکی در مفاصل بدن بشوند.الالخصوص در مفصل های کوچکی که در مچ دست و یا در انگشتان قرار دارد دچار اذیت و ناراحتی هستند.

در این بیماری مفصل دچار التهاب می شود که از نشانه های آن می توان به گرم شدن مفصل ها اشاره کرد.

علت بروز بیماری روماتیسم مفصلی فعلا ناشناخته است اما برخی از علت ها را برای روماتیسم در نظر گرفته اند که هنوز اثبات نشده اند.مثلا برخی از گونه های ویروس به این طریق عمل می کنند که سیستم ایمنی بدن را بر علیه خود بدن تحریک می کنند و باعث می شود که در مفصل التهاب و روماتیسم شکل بگیرد. درد های مفصلی نیز اغلب با عدم فعالیت افزایش می یابند و شدت می گیرند اما با فعالیت و کار کردن های روزانه رفته رفته آرام می شوند و رو به تسکین می گذارند.

اغلب این بیماری به این صورت است که با بروز سرما درد آن تشدید می شود و شدت می یابد و در مفصل التهاب به وجود می آید، به همین دلیل پزشکان به افرادی که بیماری روماتیسم دارند توصیه می کنند که اغلب کارهای روزانه خود را تا حد امکان با استفاده از آب گرم انجام دهند. همچنین به این افراد توصیه می شود که خود را از سرمای هوا بپوشانند.برای کنترل التهاب مفاصل نیز می توانند از رژیم غذایی شامل ماهی ، کلسیم و ویتامین D و رژیم غذایی مدیترانه ای کمک بگیرند.

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص جراحی تعویض مفاصل لگن با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

پاسخ

سه × سه =