سینوویت

سینوویت

اگر شما دچار بیماری سینوویت شده باشید این به این معناست که غشای سینویال شما ملتهب شده است. غشای سینوویال یک غشای بسیار نازک است که مفاصل بدن را همچون مفصل زانو، مفصل لگن، مفصل مچ دست، مفصل شانه ها و پاها را در بر می گیرد. اما شایع ترین حالت آن سینوویت مفصل زانوها است.

زمانی که غشای سینوویال مفصل دچار التهاب می شود، مفصل مربوطه بسیار دردناک و متورم می شود. غشای سینوویال که با مایع سینوویال پر شده است توسط غشا ترشح می شود. این مایه سیال می تواند در حفره های مفصلی و غلاف های تاندون یافت شود. ارتوپد شما می تواند با تجزیه و تحلیل این ماده سیال، پی به مشکلات موجود در مفاصل شما ببرد.

علائم و نشانه های سینوویت

زمانی که غشای سینوویال مفصل، مایعات اضافی تولید کند، این اتفاق منجر به سینوویت مزمن و حاد مفصلی می شود.

سینوویت حاد را می توان با استراحت دادن به مفصل کاهش داد. سینوویت اغلب با اصطلاح عامیانه، افتادن آب در زانو رایج است. سینوویت گذرا در کودکان موجب درد کمر و درد زانو می شود. با اینکه هنوز دلیل اصلی بروز سینوویت مشخص نشده است، اما عفونت های ویرووسی می تواند یکی از عوامل ایجاد سینوویت باشد.

سینوویت

علل بروز سینوویت

علل و درد ناشی از سینوویت می تواند یکی از بیماری های مفصلی رایج در ارتباط با بیماری های دیگر مانند آرتریت نوجوانان، لوپوس و آرتریت روماتوئید باشد. همچنین سینوویت می تواند در پی تب روماتیسمی، سل تروما و یا نقرس باشد.

همانطور که گفته شد دلیل اصلی سینوویت در برخی از موارد ممکن است ناشناخته باشد، اما در پی تروما و  آسیب های وارده به مفاصل، ماده سیال به مقدار زیاد در مفصل جمع می شود و سبب التهاب یا همان سینوویت مفصلی می شود.

بنا به گفته های متخصص ارتوپدی، سینوویت را می توان از دیگر اختلالات مفصلی، متفاوت دانست. زیرا این بیماری مفصلی که در اطراف مفصل ظاهر می شود، سبب توروم و درد شده و حتی نسبت به لمس، عکس العمل نشان می دهد. در اثر این بیماری آنزیم هایی در اطراف مفصل منتشر می شوند که اگر کنترل و درمان نشوند، می توانند غضروف سالم و استخوان مفصلی را از بین ببرند. و در نهایت موجب درد مزمن می شوند. به جز قرمز شدن و التهاب مفصل، سفتی و درد شدید به هنگام حرکت مفصلی و ایجاد فشار بر روی مفصل، از عارضه های دیگر این بیماری است.

درمان سینوویت

  • اگر سینوویت در مراحل اولیه توسط ارتوپد، تشخیص داده شود، می توان آن را با داروهای ضد التهاب درمان کرد. تورم مفصل مورد نظر را می توان با کمپرس یخ کاهش داد.
  • در موارد شدیدتر متخصص ارتوپدی می تواند ماده سیال را از اطراف زانو خارج کند، امان این روش یک درمان موقت برای کاهش ناراحتی است.
  • در برخی از موارد به تشخیص ارتوپد، تزریق کورتیزون یا حذف بافت ملتهب شده به روش جراحی، تجویز می شود.

SOURCE: http://www.medicalook.com/Joint_pain/Synovitis.html

برخی از خدمات دکتر صابری، بهترین متخصص ارتوپدی در تهران :

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

 

پاسخ

11 − 7 =