شکستگی استخوان اطراف مفصل ران

شکستگی استخوان اطراف مفصل ران

هر استخوانی بعد از وارد شدن ضربه ممکن است دچار شکستگی شود. استخوان ران هم از این قائده مستثنی نیست. اما درمان استخوان رانی که یک مفصل مصنوعی را در خود جای داده بشکند، بسیار مشکل تر خواهد بود. اما آیا احتمال شکستگی در لگنی که مفصل مصنوعی دارد مانند لگنی با مفصل طبیعی می باشد؟ اگر استخوان اطراف یک مفصل مصنوعی بشکند چگونه باید درمان شود؟ آیا حتما باید جراحی صورت گیرد؟ این جراحی چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از جراحی چگونه است؟

هر استخوانی بعد از وارد شدن ضربه ممکن است دچار شکستگی شود. استخوان ران هم از این قائده مستثنی نیست. اما درمان استخوان رانی که یک مفصل مصنوعی را در خود جای داده بشکند، بسیار مشکل تر خواهد بود.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

چه زمانی شکستگی اطراف مفصل اتفاق می افتد؟

تعویض مفصل ران البته نه همیشه در افراد مسن انجام می شود. این افراد غالبا استخوان های ضعیفی دارند و شکستگی استخوان ران با یک زمین خوردن ساده ممکن است در آنها ایجاد شود. حالا چه از قبل این استخوان سالم بوده و چه مفصل مصنوعی را در خود نگه داری می کرده است فرقی ندارد. همیشه احتمال شکستگی وجود دارد با این حال گاهی اوقات وجود یک مفصل مصنوعی در استخوان ران احتمال شکستگی را در آن افزایش می دهد. به طور مثال زمانی که مفصل مصنوعی لق شود این لقی موجب می شود بعد از یک زمین خوردن به استخوان ران ضربه وارد شود، مفصل لق شده نیروی ضربه را در یک نقطه از استخوان متمرکز می کند و در نتیجه استخوان راحت تر می شکند.

درمان شکستگی استخوان اطراف مفصل مصنوعی

بیشتر شکستگی هایی که در استخوان اطراف یک مفصل مصنوعی ایجاد می شود نیاز به عمل جراحی دارد و این عمل جراحی نسبتا پیچیده ای می باشد که باید با توسط یک جراح لگن انجام شود. این عمل جراحی ممکن است فقط به صورت جا اندازی و فیکس کردن محل شکستگی با پیچ و پلاک باشد و یا ممکن است نیاز باشد همراه با پیچ و پلاک از پیوند استخوان هم استفاده شود تا جوش خوردن استخوان شکسته را تسهیل کند.

گاهی شکستگی استخوان ران همراه با لق شدن مفصل مصنوعی همراه می شود. زمانی که این اتفاق می افتد معمولا قسمتی از مفصل مصنوعی که در استخوان ران که به آن پایه گفته می شود لق می شود. در این مواقع دیگر فیکس کردن استخوان های شکسته شده با پیچ و پلاک فایده ای ندارد و باید مفصل مصنوعی لق شده هم تعویض گردد. در این شرایط هنگام جراحی معمولا مفصل مصنوعی لق شده را خارج می کنند و یک پایه بلندتر در استخوان ران قرار داده می شود سپس محل شکستگی فیکس می شود.

شکستگی استخوان مفاصل ران

مراقبت های بعد از جراحی شکستگی مفصل ران

بعد از جراحی این شکستگی ها معمولا بیمار می تواند با واکر راه برود ولی تا مدتی به او اجازه داده نمی شود تا پای شکسته شده را هنگام راه رفتن به زمین فشار دهد تا زمانی که شکستگی جوش بخورد. این جوش خوردن ممکن است چند ماه طول بکشد و بعد از آن می توان پا را هنگام راه رفتن به زمین فشار داد.

پیشگیری از لق شدن مفصل مصنوعی ران

لق شدن مفصل مصنوعی ممکن است کاملا بدون علامت باشد. بنابراین برای هر کسی که مفصل مصنوعی گذاشته می شود باید به صورت دوره ای به پزشک خود مراجعه کند و تحت نظر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد مفصل شروع به لق شدن کرده است و یا استخوان های اطراف آن درحال ضعیف شدن هستند باید قبل از اینکه این وضعیت منجر به یک شکستگی شود ، مورد توجه قرار گیرد. در این زمان مفصل لق شده باید عوض شود و یک مفصل سفت و محکم در استخوان قرار گیرد. در این حالت است احتمال شکستگی کم می شود.

مقالات مرتبط با این مطلب:

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل ران

جراحی بازسازی مفصل

عمل جراحی ترمیم مفصل ران

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری:

پاسخ

هفت + هشت =

Call Now Button