شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

شکستگی های نخاعی که در اثر ضربه رخ می دهند یکی از جدی ترین آسیب های ارتوپدی به شمار می آیند. شکستگی هایی که در نتیجه یک تصادف با سرعت بالا رخ می دهد، بیشتر تا اواسط کمر آسیب می رساند. افرادی که دچار ترومای شدید می شوند و آسیب جدی می بینند باید هرچه سریع تر توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی و درمان شوند.

شایع ترین علائم شکستگی ستون فقرات، احساس درد شدید در پشت بدن است که این درد با انجام حرکات بدنی شدت می یابد.

شکستگی گردن معمولا در اثر یک ضربه شدید رخ می دهد. در گردن انسان هفت استخوان وجود دارد، شکستن هر یک از این استخوان ها را ” شکستگی گردن”  می نامند.

انواع شکستگی های نخاعی

بر اساس الگوی آسیب و میزان آسیب نخاعی، چند نوع شکستگی ستون فقرات وجود دارد.

شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات

شایع ترین شکستگی های ستون فقرات

شکستگی فشرده

شکستگی فشرده اغلب در اثر پوکی استخوان ایجاد می شود، و به ندرت باعث درگیری نخاعی و یا عصبی می شود. شکستگی فشرده یک نوع شکستگی پایدار است.

تقارن محوری

شکستگی تقارن محوری معمولا در اثر سقوط از ارتفاع قابل توجهی رخ می دهد، مهره های آسیب دیده در این حالت از هر دو طرف جلو و عقب از بین می رود. بسته به میزان شکستگی امکان عمل جراحی توسط متخصص ارتوپدی وجود دارد.

شکست شانس

شکست شانس به عنوان ” آسیب کمربند ایمنی ” شناخته می شود. این شکستگی اغلب در تصادف داخل خودرو رخ می دهد. به این صورت که در حین تصادف لگن فرد توسط کمربند نگه داشته می شود ولی قسمت فوقانی بدنی به جلو کشیده می شود.

پیشگیری از شکستگی ستون فقرات

جلوگیری از حوادث ضربه ای می تواند جان شما را از این شکستگی ها نجات دهد، هنگام رانندگی حتما از کمربندایمنی استفاده کنید و هنگام فعالیت های ورزشی مانند اسب سواری، دوچرخه سواری و موتورسیکلت از تجهیزات ایمنی استفاده کنید. تمام مقررات رانندگی و ایمنی را رعایت کنید.

درمان شکستگی های ستون فقرات

نوع درمان شکستگی های نخاعی بستگی به محل، نوع و میزان شکستگی ها دارد. در شکستگی های شدید نیاز به جراحی توسط متخصص ارتوپدی می باشد، توانبخشی و فیوزوتراپی برای برنامه درمان بیماران و بهبود حرکات بدنی  یک بخش کاملا ضروری است. فیزیوتراپی کمک می کند تا درد بیمار کاهش یابد و در حداقل زمان به بهترین نتیجه درمان دست یابد.

برخی از خدمات دکتر صابری

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس :44977439

پاسخ

3 × یک =