شکستگی گردن استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران جزء شکستگی های مفصل ران و جزء یک دسته بزرگ تر به نام شکستگی لگن است. به ناحیه ای که در زیر سر ایتخوان ران قرار گرفته گردن استخوان ران می گویند. شکستگی گردن استخوان ران بیشتر در افراد مسن به خصوص خانم های مسن دیده می شود. این شکستگی مشکلات زیادی را به وجود می آورد که در ادامه به توضیح آنها پرداخته می شود.

شکستگی گردن استخوان ران بیشتر در افراد مسن به خصوص خانم های مسن دیده می شود. این شکستگی مشکلات زیادی را به وجود می آورد.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

علت شکستگی گردن استخوان ران

مهم ترین علت این شکستگی، پوکی استخوان است که با بالا رفتن سن به وجود می آید. به علت افزایش سن متوسط جوامع و شیوع  بیشتر پوکی استخوان در بین انسان ها این شکستگی به تدریج به یکی از علل مهم بستری شدن افراد در بیمارستان ها و یکی از علل شایع مرگ و میر و از کار افتادگی می باشد.

شکستگی گردن استخوان ران معمولا ضرباتی با شدت کم مانند زمین خوردن و حتی هنگام نشستن به وجود می آید. به ندرت این شکستگی ممکن است در جوانان و یا در کودکان هم دیده شود ولی در این گروه سنی شکستگی گردن استخوان ران بر اثر ضربات شدید ایجاد می شود.

علائم شکستگی گردن استخوان ران

بیمار معمولا فردی مسنی است که به دنبال زمین خوردن توانایی ایستادن و راه رفتن را از دست داده است. بیمار درد شدیدی را در ناحیه لگن یا کشاله ران احساس می کند که با فشار موضعی به ناحیه شکستگی یا تکان دادن اندام تحتانی بیشتر می شود. در افراد خیلی ناتوان به خصوص افرادی که قوای ذهنیشان قدری تحلیل رفته است مهم ترین علامت شکستگی ناتوانی در راه رفتن است نه درد.

در فرد مسنی که ناگهان توانایی راه رفتن خود را از دست داده است باید قویا به شکستگی گردن استخوان ران شک کرد. گاهی در معاینه دیده می شود که اندام تحتانی طرف مبتلا قدری کوتاه تر شده است. اندام تحتانی مبتلا در این بیماران در خالت استراحت و دراز کشیده و به پشت به سمت بیرون چرخیده است. در بعضی از انواع این شکستگی که مقدار جابجایی کمتر بوده ممکن است بیمار به شکستگی شک نکرده و به پزشک مراجعه نکند و یا حتی ممکن است پزشک معالج متوجه شکستگی نشود.

تشخیص شکستگی استخوان ران

تشخیص قطعی این شکستگی به وسیله رادیوگرافی ساده انجام می شود. در اکثریت موارد شکستگی با جایجایی است. همچنین در هر فرد مسنی که به دنبال زمین خوردن دچار درد لگن شده یا به هر دلیلی راه نمی رود باید رادیوگرافی از لگن تهیه شود.

شکستگی گردن استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران

درمان شکستگی استخوان ران

شکستگی گردن استخوان ران در افراد زیر 70 سال از اورژانس های ارتوپدی است و باید هرچه زودتر درمان شوند زیرا تاخیر در درمان شکستگی گردن استخوان ران باعث بروز مردگی بافت آن و جوش نخوردن شکستگی می گردد. در افراد مسن علی رغم حال عمومی بد بیماران و خطرات ناشی از بیهوشی بهتر است هرچه زودتر درمان های طبی برای کنترل بیمار انجام داده و سپس با جراحی های لازم به درمان بیمار اقدام کرد زیرا تاخیر در این کار باعث زخم های فشاری، عفونت های ادراری، ریوی و نیز پیدایش لخته خون در عروق شده و باعث مرگ آنها می گردد. در افراد جوان شکستگی گردن استخوان ران را چه جابجایی داشته باشد چه نداشته باشد باید جراحی و با پیچ ثابت نمود.

تعویض مفصل ران

با توجه به عوارض بالای شکستگی های استخوان ران مثل مردگی بافت سر استخوان ران و جوش نخوردن در افراد مسن به جای ثابت کردن شکستگی استخوان ران با پیچ سر و گردن استخوان را خارج نموده و آن را با پروتزی که برای این منظور ساخته شده جایگزین نموده و بیمار را هرچه زودتر به حرکت واداشت.

مقالات مرتبط با این مطلب:

پوکی استخوان و تعوبض مفصل ران

پوکی استخوان

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی:

پاسخ

2 × 3 =