طول عمر مفصل مصنوعی چقدر است؟

طول عمر مفصل مصنوعی چقدر است؟

سوال مهمی که ممکن است برای تمامی بیمارانی که قصد انجام جراحی تعویض مفصل را دارند پیش می آید این است که تعویض مفصل لگن چقدر عمر می کند؟ و بهترین نوع مفصل مصنوعی لگن چه می باشد؟

مهم ترین عاملی که بر روی عمر مفصل مصنوعی اثر می گذارد، کیفیت جراحی است که توسط جراح انجام می شود. اگر جراحی درست انجام نشود بیمار خیلی زود حتی در کمتر از یک سال دچار مشکل می شود.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

عوامل موثر بر عمر مفصل مصنوعی

کیفیت جراحی

مهم ترین عاملی که بر روی عمر مفصل مصنوعی اثر می گذارد، کیفیت جراحی است که توسط جراح انجام می شود. اگر جراحی درست انجام نشود بیمار خیلی زود حتی در کمتر از یک سال دچار مشکل می شود. اما اگر تکنیک جراحی درست باشد مفصل مدت زیادی کار می کند.

اگرچه برخی مشکلات می تواند حتی با رعایت همه موارد اصول تکنیک های جراحی و انجام بهترین جراحی به دست بهترین جراح، هم به وجود آید، اما در این میان هرچقدر جراح دقت، تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد احتمال بروز این مشکلات نیز کمتر است. بنابراین تکنیک درست جراحی و درست کار گذاشتن مفصل مصنوعی می تواند احتمال عارضه دار شدن جراحی را کم کند و در نتیجه اجازه می دهد مفصل مدت زیادی کار کند.

نوع مفصل مصنوعی

عامل دوم نوع مفصل مصنوعی می باشد.با گذشت زمان قسمت های متحرک مفصل ممکن است به تدریج سائیده شود. در دهه های اخیر پیشرفت های زیادی در تولید سطوح بسیار مقاوم نسبت به سایش و اصطکاک ایجاد شده. امروزه مفصل های بسیار خوبی در دسترس می باشند که می توانند ده ها سال با سایش بسیار اندک کار کنند. البته کیفیت ها بسته به نوع مفصل متفاوت است. انتخاب نوع مفصل را باید به کسی سپرد که آنها را در کار دیده باشد و به خوبی می شناسد. هرچه نحوه کار گذاری مفصل مصنوعی بهتر و دقیق تر باشد و به عبارت دیگر هر چه قسمت های مختلف مفصل مصنوعی در محل های درست خود قرار گیرد، احتمال این سایش هم کمتر می شود و عمر مفصل مصنوعی بیشتر می شود. بنابراین برای اینکه مفصل مصنوعی برای عمر بیشتر باید درست کار گذاشته شود.

مراقبت های بعد از جراحی

عامل بعدی در طول عمر مفصل مصنوعی، نحوه مراقبت های خود بیمار می باشد. هرچه فرد وزن کمتری باشد فشار کمتری به مفصل وارد می شود. هر چه بعد از عمل کمتر تحرک شود فشار کمتری به مفصل می آید در نتیجه عمر مفصل هم بیشتر می شود. با یک مفصل مصنوعی به راحتی می توان راه رفت، از پله بالا و پایین رفت، می توان دوچرخه سواری و رانندگی کرد اما حرکات ضربه ای احتمالا عمر مفصل را کم می کند. به طور متوسط هر ساله حدود نیم تا یک درصد مفصل های مصنوعی ران دچار مشکل می شوند. این بدین معنا است که اگر فردی امروز جراحی تعویض مفصل ران خوبی انجام دهد احتمال اینکه مفصل تا 10 سال دیگر عمر کند حدود  90 تا 95 درصد می باشد و احتمال اینکه این مفصل تا 20 سال دیگر عمر کند حدود 80 تا 85 درصد می باشد. اما اگر مفصلی بعد از مدتی خراب شد می توان مفصل را درآرود و مفصل دیگری را جای گذاری کرد و عمل جراحی ترمیم مفصل ران انجام می شود.

طول عمر مفصل مصنوعی چقدر است؟

طول عمر مفصل مصنوعی چقدر است؟

عمر مفصل مصنوعی به چه عواملی بستگی دارد؟

عمر طبیعی مفصل مصنوعی صرفا یک عدد مشخصی نمی باشد، زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما تا زمانی که برای مفصل مصنوعی مشکلی ایجاد نشود، مفصل عمر زیادی می کند. در صورت بروز آسیب به مفصل معمولا از دو ناحیه این آسیب وارد می شود:

  • از یک طرف استخوان هایی که اطراف مفصل را گرفته اند که باعث می شود مفصل درست کار نکند.
  • از طرف دیگر قسمت های محرک خود که با گذشت زمان به تدریج فرسوده شوند و باعث می شود بعد از مدتی دیگر خوب کار نکند.

نتیجه گیری

به طور کلی اگر مفصل مصنوعی خوبی کارگذاشته شود و اگر این مفصل خوب کارگذاشته شود و اگر بعد از جراحی به خوبی از آن مراقبت کرد احتمالا این مفصل می تواند تا چند دهه کار کند.

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری:

پاسخ

20 − 16 =