علائم آرتروز زانو

علائم آرتروز زانو

آرتروز نوعی بیماری مفصلی بسیار شایعی است و تقریبا تمامی افراد جامعه در سنین بالا درجاتی از آن را دارند و یکی از علل عمده زمین گیر شدن افراد و کاهش کیفیت زندگی در دوران کهنسالی می باشد. آرتروز در حال حاضر روش قطعی جهت درمان آرتروز وجود ندارد و درمان ها بیشتر نقش نگهدارنده دارند و در مراحل شدیدتر نیاز به تعویض مفصل وجود دارد به همین دلیل توصیه می شود تمامی افراد جامعه سعی کنند اقدامات پیشگیرانه از آرتروز را به عمل بیاورند.

آرتروز  در واقع یک بیماری است که مشخصه اصلی آن تخریب پیشرونده غضروف مفصل می باشد.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

تعریف آرتروز

آرتروز در واقع یک بیماری است که مشخصه اصلی آن تخریب پیشرونده غضروف مفصل می باشد. در بخشی که دو استخوان به یکدیگر می رسند برای حرکت بهتر بافتی به نام غضروف وجود دارد که حرکت دو استخوان را تسهیل می کند و باعث می شود دو استخوان به یکدیگر گیر نکنند. زمانی که غضروف از بین می رود استخوان ها در مقابل هم قرار می گیرند و باعث می شود مفصل به خوبی حرکت نکند و مشکلات بسیاری را برای فرد ایجاد کند.

وضعیت غضروف ها در بیماری آرتروز

آرتروز در نتیجه واکنش های پیچیده عوامل سلولی، شیمایی و بیومکانیکی موثر بر روی غضروف و پرده اطراف غضروف به نام سینوبیوم و استخوان زیر غضروف مفاصل محیطی و ستون فقرات ایجاد می شود. با افزایش سن ترکیبات شیمیایی، ساختمان و خوصیات مکانیکی غضروف مفصلی تغییر می کند. همچنین حالت ارتجاعی غضروف تغییر می کند و قوام آن کاهش می یابد. در بیماری آرتروز غضروف ها تخریب می شود و در مراحل اولیه سطح غضروف حالت صیقلی خود را از دست می دهد و به تدریج زبر و ناهمگون می شود و سپس سطح غضروف تخریب و شکاف هایی در آن ظاهر می شود.

علائم آرتروز زانو

با افزایش سن ترکیبات شیمیایی ساختمان و خصوصیات مکانیکی غضروف مفصلی تغییر می کند. علائم آرتروز زانو در بین مبتلایان مشترک است از جمله این علائم می توان به درد هنگام استفاده از عضو مبتلا، درد هنگام شروع حرکت، خشکی مفاصل به دنبال بی حرکتی، کاهش دامنه حرکات مفصل و ناتوانی در انجام کارهای روزمره اشاره کرد.

عوامل زمینه ساز آرتروز زانو

افزایش فشار بر غضروف زانو به علت چاقی و ورزش های سنگین و پر برخورد زمینه ساز بروز آرتروز زانو می باشد. بررسی ها نشان داده است که تقریبا نیمی از زنان چاق مسن به آرتروز زانو دچار هستند. پیچ خوردگی، در رفتگی مفاصل، پارگی منیسک ها و پارگی رباط های زانو، شکستگی ها و ضربه های مستقیم به غضروف نیز باعث ایجاد آرتروز می شود.

عائم آرتروز زانو

عائم آرتروز زانو

چه افرادی به آرتروز زانو مبتلا می شوند ؟

مسلما با افزایش سن احتمال ابتلا به آرتروز زانو نیز بیشتر می شود. گرچه بسیاری از افراد هیچ علامتی ندارند. امروزه ثابت شده هر چه وزن بالاتر می رود خطر ابتلا به آرتروز حدود 20 درصد افزایش می یابد. چربی هایی که در جدار شکم و داخل زانو قرار دارد مواد سمی را ترشح می کند که می تواند منجر به ایجاد آرتروز و تخریب و آسیب به مفاصل و عروق شود. توصیه به همه افراد جامعه این است که وزن ایده آل خود را نگه دارند و از افزایش وزن در همان مراحل اولیه پرهیز کنند.

کاهش علائم آرتروز زانو

  • از انجام دادن حرکات شدید ناگهانی و غیر معمول زانو باید خودداری کرد.
  • افراد مسن در صورت ابتلا به آرتروز زانو باید از نشستن در شرایطی که زانو به خم کردن نیاز دارد نظیر چهارزانو و دو زانو خودداری کنند به این افراد توصیه می شود تا حد امکان روی زانوی خود ننشینند و برای نشستن از مبل یا صندلی راحتی استفاده کنند.
  • پیاده روی روزانه روی سطح مسطح و با کفش مناسب توصیه می شود و استفاده از سطوح شیب دار به جای پلکان به همه افراد به ویژه مبتلایان به درد زانو توصیه می شود.
  • راه رفتن در آب و تقویت عضلات اطراف زانو با کمک حرکات ورزشی ویژه به کاهش درد این بیماران بسیار کمک می کند.

مقالات مرتبط با این مطلب:

درمان آرتروز زانو

علل درد زانو

زانو درد

انواع زانو درد

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی:

44977448-44977439

info@doctor-saberi.com

پیج اینستاگرام

پاسخ

نه + پنج =