علل تعویض مفصل لگن

علل تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن

تعویض مفصل لگن یک علم نوینی می باشد. یکی از کارکردهای مهم تعویض مفصل لگن این است که فرد بتواند یک مفصل نادرست و مفصلی که دچار اشکال است را با یک مفصل نرمالی که بتواند کارکرد خیلی نزدیک به نرمال دارد را جایگزین کند. مفصل لگن یک مفصل بسیار خاصی می باشد. این مفصل به شکل یک گوی و کاسه ای است که می تواند در تمام حرکات یک فرد تاثیر بگذارد و به دلایل مختلفی این مفصل ممکن است دچار اشکال شود.

تعویض مفصل لگن یک علم نوینی می باشد. یکی از کارکردهای مهم تعویض مفصل لگن این است که فرد بتواند یک مفصل نادرست و مفصلی که دچار اشکال است را با یک مفصل نرمالی که بتواند کارکرد خیلی نزدیک به نرمال دارد را جایگزین کند.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید .

علل تعویض مفصل لگن

بیماری های لگن بسیار متنوع اند و این تنوع باعث می شود نیاز به تعویض مفصل در آنها زیاد باشد. بسیاری از بیماری ها به مرور زمان باعث تخریب مفصل می شوند.

مشکلات مادر زادی: گاهی ممکن است برخی افراد هنگام تولد مفصل آنها دچار خرابی و مشکلات مادرزادی و یا مشکلاتی بعد از آن ممکن است به وجود آید که به مروز زمان این اشکالات به صورت لنگش، کوتاهی پا و دردناک شدن خود را نشان می دهند.  در نتیجه زمانی که بیمار به سن 20 یا 30 سالگی برسد در طول روز از شدت درد نمی تواند حتی یک حرکت عادی را داشته باشد که در این افراد حتما باید تعویض مفصل لگن گذاشته شود.

بیماری ها : برخی افراد در اثر یک سری از بیماری ها مانند بیماری های خونی مانند لوپوس، ام اس و بیماری های رماتیسمی که ممکن است به علت رسوب گلبول های قرمز، خون رسانی در رگ های سر استخوان لگن به درستی صورت نمی گیرد و نکروز ایجاد می شود و افراد مجبور به تعویض مفصل لگن می شوند. همچنین بیماری لگ کالو پرتس یا سیاه شدن سر استخوان ران در کودکانی که پیش فعال هستند. این افراد به مرور زمان در سن 30 یا 40 سالگی مفصل آنها بسیار دردناک می شود و باعث ایجاد اختلال کارکرد می شوند که نیاز است تعویض مفصل صورت گیرد.

علل تعویض مفصل لگن

علل تعویض مفصل لگن

نحوه انجام تعویض مفصل لگن

در پروسه تعویض مفصل لگن سر استخوان ران از قسمتی که از تنه استخوان جدا شده از داخل حفره استابولوم خارج می شود و با استفاده از سوهان استخوان داخل استخوان ران گشاد می شود تا دسته پروتز در آن قرار گیرد. مفاصل لگن انواع مختلفی دارند که نحوه جای گذاری هر یک از آنها متفاوت می باشد.

انواع پروتزهای لگن

پروتزهای سیمانی: در این پروتزها ابتدا سیمان استخوانی داخل کانال استخوان قرار داده می شود و سپس دسته پروتز در آن قرار داده می شود بنابراین در آن قسمت اتصال آنها با یکدیگر صورت می گیرد. در پروتز سیمانی سطح حائل استخوان و پروتز سیمان است که آن را می چسباند.

پروتزهای غیر سیمانی : کانال استخوان کمتر تراش داده می شود و دسته پروتز کمی با فشار داخل آن جای گذاری می شود. سطح رویی این پروتز های به گونه ای طراحی شده می تواند بدون سیمان در جای خود محکم شود. در پروتزهای غیر سیمانی رشد استخوان است که این اجازه را می دهد تا کاپ به مرور زمان در آنجا حالت سفت شدگی و ترکیبی که بیشتر شبیه استخوان است را ایجاد کند.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

 

مقالات مرتبط:

عمر پروتز لگن

در رفتگی مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

پاسخ

بیست + 4 =