علل درد زانو

علل درد زانو

امروزه زانو درد بعد از کمردرد شایع ترین درد مزمنی است که افراد به آن مبتلا هستند. درد زانو علل مختلفی می تواند داشته باشد و بسیاری از دردهای زانو آرتروز زانو و از بین رفتن غضروف مفصلی نیست. بسیاری از دردهای زانو مربوط به نرم شدن غضروف مفصلی است. نرم شدن غضروف مفصلی می تواند برای بیمار درد ایجاد کند و این نرم شدن غضروف مفصلی در قسمت های مختلف زانو اتفاق می افتد و درد را ایجاد می کند. در استخوان بندی بدن افراد مفصل هایی مانند زانو هستند که حرکت های مختلفی مانند نشستن و ایستادن و راه رفتن را ممکن می کنند این مفصل ها مجموعه ای از استخوان ها عضلات و غضروف ها و رشته های نرم و محکم رباط و تاندون می باشد و هر یک از این عضو ها ممکن است دچار دردهای مزمن شود.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید .

دردهای مزمن زانو

دردهای مزمن زانو در طول زمان بهبود پیدا نمی کنند و در مقابل دردهای پزشکی مقاوم هستند. این دردهای مزمن به چند دلیل ممکن است به وجود آیند یکی از مهم ترین آنها آرتروز مفصل زانوها است. بالا رفتن سن به تدریج کهولت و تخریب بافت های مفصلی را به وجود می آورد که منجر به آرتروز شود. غضروف بافت نرم و لاستیکی دارد و هیچ رگ خونی در آن وجود ندارد بنابراین نمی تواند آسیب ها را ترمیم کند. انجام مداوم حرکات تکراری مانند آنچه که حین ورزش کردن یا نشستن و ایستادن مکرر اتفاق می افتد به تاندون ها فشار زیادی وارد می کند. تاندون ها رشته های محکم و کشسانی هستند که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کند. التهاب این رشته های کشسان دردهای مزمن زانو را به وجود می آورد.

تفاوت درد حاد و مزمن زانو

درد حاد دردی است که مدت زمان شروع آن بسیار کوتاه بوده یعنی زمان کوتاهی از شروع درد گذشته مانند چند ساعت یا چند روز و این درد خیلی شدید نیست. اما دردهای مزمن زانو اکثر اوقات با یک درد حاد خود را نشان می دهند. یک آرتروز زانو و نرمی غضروف کشکک که عوامل بسیار شایع دردهای مزمن هستند زمان شروع، به صورت حاد خود را نشان می دهند ولی به تدریج با گذشت زمان حالت مزمن پیدا می کنند. به طور مثال یک پارگی منیسک زانو می تواند یک درد حاد و تورم در زانو، محدودیت حرکت و قفل کردن زانو را ایجاد می کند، اما زمانی که درمان نشود ممکن است همین درد مینیسک سال ها با بیمار همراه باشد و مزمن شود.

تفاوت نرم شدن غضروف مفصلی و آرتروز

فرق نرم شدن غضروف مفصلی با آرتروز این است که نرم شدن غضروف مفصلی قابل درمان است و شخص پس از درمان یک غضروف و یک مفصل کاملا طبیعی خواهد داشت حال آنکه در آرتروز نمی توان غضروفی را که از بین رفته است مجددا برگرداند.

عوامل ایجاد انواع زانو درد

  • آسیب هایی که در اثر تصادفات و استفاده نادرست (تروما) و ضربه به زانو وارد می شود.
  • پارگی رباط ها و تاندون ها در مفصل
  • بیماری هایی مانند تورم استخوان و نقرس در مفصل زانو یا
  • سائیدگی بالشتک بین استخوان ها و غضروف مفصلی که آتروز نام می گیرد.
  • نرمی استخوان کشکک زانو
  • بیماری های روماتیسمی
  • تخریب بافت های استخوانی یا غضروفی
  • در رفتگی یا شکستگی استخوان زانو
  • پارگی رباط زانو یا منیسک کشیدگی تاندون ها
علل درد زانو

علل درد زانو

سائیدگی یا آرتروز زانو

یکی از شایع ترین دلایلی که بیماران مراجعه پزشکی دارند درد زانو در سنین متوسط و بالا است که در آن غضروف مفصل دچار آسیب و خردگی می شود. مشخصه اصلی سائیدگی زانو دردناک و متورم شدن زانو می باشد. صرف نظر از درد و تورم در این بیماری گاهی اوقات شاهد تغییر شکل و اشکال در راه رفتن فرد خواهیم بود. افرادی که دچار اضافه وزن هستند و فشار زیادی روی زانوهای آنها است دچار سائیدگی زانو می شوند و در سنین بالا این بیماری تشدید می شود. اصولا خانم های بالای 50 سال هم در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. اما ضربات ناگهانی و شدید هم می تواند در ابتلا به این بیماری کمک کند و در کنار تمام این مسائل افرادی که به علت شرایط کاری خود مجبورند فشار زیادی را روی زانوهای خود تحمل کنند هم جزو این دسته از افراد قرار می گیرند.

نتیجه گیری

تشخیص اینکه فرد مبتلا به چه نوع دردی است بر عهده پزشک توسط معاینات عکس و آزمایشات مختلف می باشد که بر اساس آن درد مفصل به چه صورت و به چه علتی می باشد و در راستای رفع آن علت و درمان نهایی اقدام شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

مقالات مرتبط با این مطلب:

عوامل شایع زانو درد

 پارگی منیسک زانو

پارگی رباط زانو

درمان دررفتگی کشکک زانو

زانو درد

پاسخ

دوازده − دوازده =