مزایا و معایب تعویض مفصل زانو

مزایا و معایب تعویض مفصل زانو

در حال حاضر تعویض مفصل لگن و تعویض مفصل زانو به صورت روز افزون، از سه دهه پیش در مراکز بسیاری در حال انجام می باشد. یکی از راه های نهایی که متخصصین ارتوپدی هنگام تخریب مفصل به بیماران پیشنهاد می دهند تعویض مفصل می باشد. در تعویض مفصل قسمت غضروفی مفصل و یک لایه ای از استخوان به صورت غالب برداشته می شود و به جای آن از یک فلزی یا آلیاژی از فلزات را جایگزین می کنند تا بیمار به یک عملکرد قابل قبولی دست پیدا کند. با توجه به نتایج خوبی که تعویض مفصل در جهان دارد سهم بزرگی از اقتصاد سلامت را در جهان به خود اختصاص داده است.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید .

چه کسانی کاندیدای تعویض مفصل می باشند؟

در کسانی که مفاصل آنها به هر دلیلی تخریب شده باشد که شایع ترین علت تخریب مفاصل، آرتروز می باشد، از تعویض مفصل استفاده می شود. افرادی که به هر دلیلی سر استخوان لگن آنها به دلیل مصرف کورتون سیاه شده، به وجود آمدن انواع شکستگی ها دراثر تصادفات یا شرایط دیگر و تخریب زود هنگام استخوان که باعث می شود مفصل به طور کامل تخریب شود. تخریب مفصل اگر کم و قابل تحمل باشد معمولا جراحان و متخصصین ارتوپد درمان های جایگزین و نگه دارنده را توصیه می کنند ولی اگر این تخریب به مرحله دفرمتی رسیده باشد و این درد زندگی فرد را مختل کرده باشد پیشنهاد تعویض مفصل داده می شود.

سن مناسب جهت تعویض مفصل

شرایط سنی یکی از مباحثی است که همیشه در مساله تعویض مفصل وجود دارد. هرچه زمان بیشتری می گذرد با توجه به عملکرد تعویض مفصل های کنونی نسبت به گذشته این شرایط سنی بازتر می شود. گاهی اوقات افراد با سنین پایین ترهم نیاز به تعویض مفصل پیدا کند بنابراین در سن 17 یا 18 سالگی و حتی گاهی تا سن 20 سالگی جراحان تعویض مفصل را جهت بالا بردن کیفیت زندگی فرد و حفظ جان بیماران را انجام می دهند.

فیلم تعویض مفصل زانو

فیلم تعویض مفصل زانو

طول عمر مفصل های زانو و لگن

بر خلاف تصور عموم، تعویض مفصل موفق معمولا بالای 15 سال عمر دارد و حتی برخی تعویض مفصل ها تا 30 سال عمر می کنند. بنابراین به یک سری فاکتورهای بیمار مانند میزان وزن، سن و نحوه استفاده بیمار از مفصل جای گذاری شده بستگی دارد. طول عمر بیان شده به معنای خرابی خود مفصل فلزی نمی باشد بلکه منظور از بین رفتن اتصال این مفاصل با استخوان است. طول عمر مفصل لگن و زانو از مفاصل دیگر بیشتر است.

محدودیت فعالیت بعد از تعویض مفصل

همانطور که گفته شد تعویض مفصل برای بهبود و افزایش کیفیت زندگی فرد می باشد. زندگی فرد با تعویض مفصل محدود نمی شود بلکه لایف استایل یا سبک زندگی فرد باید تغییر کند. یعنی اگر در یک فرهنگی مبل، توالت فرنگی وجود ندارد پزشک متخصص ارتوپد پیشنهاد تهیه این وسایل را بعد از تعویض مفصل به بیمار می دهد. فردی که تعویض مفصل را انجام داده است می تواند تمام فعالیت های روزمره مانند رانندگی، دویدن، راه رفتن را می تواند انجام دهد.

محدودیت ها تعویض مفصل زانو و لگن

  • اگر فردی دارای شغل سنگین و سخت می باشد ابتدا باید شغل خود را تعویض و بعد این جراحی را انجام دهد.
  • فرد پس از جراحی باید از ورزش های سنگین مانند کوهنوردی اجتناب کند.

عوارض تعویض مفصل زانو و لگن

تعویض مفصل جزء جراحی های ماژور می باشد و مانند هر جراحی دیگری می تواند یک سری عوارضی که در تمام جراحی ها وجود دارد را داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است عوارض اختصاصی مانند عفونت، در رفتگی مفاصل و صدمه به بافت های اطراف را داشته باشد. اما این عوارض به اندازه ای نیست که این عمل به بیماران توصیه نشود.

در ادامه فیلم جراحی مفصل دو زانو همزمان را مشاهده خواهید کرد:

این فیلم حاوی صحنه هایی است که ممکن است برای همه مناسب نباشد.

 

 

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپد

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

تعویض مفصل زانو

مزایای تعویض مفصل زانو

آرتروز زانو

تعویض مفصل لگن

پاسخ

بیست + 1 =