مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل ران

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران یکی از جراحی های مهم در اثر حاضر است ،اصولا بیماری که تصمیم به جراحی ارتوپدی دارد باید در مرحله اول  از روند جراحی آگاه باشد .  در رابطه با پروسه تعویض مفصل دو مورد وجود دارد،گاهی ممکن است بیماری های تعویض مفصل یک طرفه  و گاهی نیز ممکن است لازم باشد  برای درمان ،جراحی دو طرفه انجام شود،در حقیقت حدود 18 تا 19 درصد بیماری های مفصل ران  امکان درگیر بودن دو طرفه  بیمار وجود دارد . در این موارد تصمیم گیری پزشک معالج  و مطرح کردن آن با بیمار باید به این صورت باشد  که، آیا هر دو طرف  همزمان با هم جراحی شوند و یا  در دو جلسه متولی این جراحی صورت گیرد .

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل ران

مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل ران

همانطور که دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در مقالات قبلی هم گفتند ،هر فرد دو مفصل ران دارد ، که از گوی و کاسه تشکیل شده است ،در نتیجه  اگر نیاز به جراحی تعویض مفصل ران  باشد هم می توان آن را به صورت یکطرفه انجام دهیم و هم اینکه جراحی دو طرفه  مفصل  در یک جلسه انجام شود . همچنین گاهی ممکن است بیماری های مفصل لگن در یک طرف خیلی شدید باشد و در طرف دیگر خفیف. در این موارد  بهترین راهکار چیست ؟

می توان ابتدا با جراحی  طرف شدید تر  درمان را  انجام داد .  لازم است به این نکته توجه شود  که تنها با جراحی طرف شدید  تر بهبودی کامل صورت نمی گیرد . این عمل یک طرفه ، کمک کننده است اما   به طور قطعی نمی توان درد  را درمان کند .

به طور مثال اگر یک مفصل ران صد در صد تخریب شده است  و طرف دیگر  پنجاه درصد تخریب باشد ،بار عمده با پنجاه درصد می باشد  و شما با جراحی یک طرفه می توانید به  قسمتی که تخریب پنجاه درصد صورت گرفته است ،کمک کنید .

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد .جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره ٤٤٧٤٢١٣١ تماس حاصل نمایید .

نکات مهم قبل از جراحی مفصل ران

درصورتی که فرد تصمیم به جراحی تعویض مفصل ران دارد باید این نکته را بداند که  قرار است موفق ترین جراحی قرن بیستم را انجام دهد ،بنابراین استرس  و  به تعویق انداختن آن بی مورد است .

استرس  بیش از اندازه سبب بالا رفتن فشار خون می شود که می تواند جراحی را به تعویق اندازد .  شما  دو هفته بعد از جراحی تعویض مفصل ران  می توانید شغل خود را ادامه دهید و سه هفته بعد رانندگی کنید پس جای نگرانی نیست .

اگر شما کاندید جراحی تعویض مفصل هستید،هیچ گونه منشا عفونتی نباید در بدن وجود داشته باشد ،خیلی از افراد  دچار بیماری هایی مثل عفونت گوش ، سینوزیت   و یا دندان های خرابی دارند ، همه این موارد می توانند  به عنوان منشای برای عفونت شناخته شود .پس لازم  است با مراجعه به متخصص در این زمینه بدن خود را  از هر گونه عفونت پاک کنید .

بر اساس سن بیمار لازم است تا یک سری آزمایشات قبل از جراحی انجام شود ،  از سن55 سال به بالا  ارزیابی وضعیت قلب،  برای تضمین سلامت بیمار مهم است .  افرادی که  مبتلا به بیماری دیابت هستند لازم است تا 5 تا 6 ماه قبل از جراحی  توسط متخصص در این زمینه  تحت نظر قرار گیرند .

مراقبت های بعد از جراحی مفصل ران

همواره بعد ازعمل تعویض مفصل این سوالات پیش می آید که چه زمانی می تواند راه برود و چه زمانی می تواند کارهای خود را به صورت مستقل انجام دهد و یا چه زمانی می تواند به زندگی عادی خود بازگردد؟

با پیشرفت های که امروزه در طی سالیان اخیر در تکنیک های جراحی تعویض مفصل لگن اتفاق افتاده است، این امکان وجود دارد که بلافاصله بعد از عمل یعنی بعد از اینکه بیمار بهوش آمد و هوشیاری خود و بالانس ایستادن خود را به طور کامل بدست آورد می توان بیمار را راه اندازی کرد. بیمار به کمک دو عصا یا واکر می تواند راه برود. هرچه بیمار تعداد دفعات بیشتری را بتواند در طی روز راه برود باعث می شود، هم بیمار سریع تر به زندگی عادی خود باز گردد و هم عوارضی مانند آمبولی و لخته شدن خون در رگ ها کمتر اتفاق می افتد. بنابراین بیمار در روز اول می تواند راه برود.

چه زمانی بیمار می تواند از سرویس بهداشتی استفاده کند؟

بلافاصله بعد از اینکه بیمار بعد از عمل جراحی امکان راه رفتن را پیدا کرد می تواند از سرویس بهداشتی فرنگی استفاده کند.

تا چه مدتی بیمار می تواند از استفاده از عصا استفاده کند؟

استفاده از عصا یا واکر بعد از عمل به مواردی مانند تکنیک و نوع عمل جراحی و مشکلات زمینه ای قبلی بیمار بستگی دارد. در موارد معمول در مورد لگن بین 4 تا 6 هفته و در مورد زانو بین 3 تا 4 هفته استفاده از عصا به بیمار توصیه می شود. در موارد خاص ممکن است این زمان بیشتر شود بنابراین به تشخیص مستقیم پزشک وابسته است.

چه زمانی بیمار می تواند فعالیت های شخصی خود در منزل انجام دهد؟

کارهایی که نیاز به ایستادن طولانی مدت داشته باشد در دو هفته اول بعد از جراحی نباید انجام شود. اما بعد از دو هفته بیمار بنا به توانایی که در خود حس می کند می تواند کارهای شخصی خود را انجام دهد. در طی این مدت بنا به تشخیص پزشک و نوع جراحی که برای بیمار صورت گرفته، یک سری ورزش هایی برای تقویت عضلات اطراف لگن و زانو به این بیماران توصیه می شود که کمک می کند هرچه سریع تر به زندگی طبیعی خود بازگردند.

رانندگی معمولا بعد از 4 تا 8 هفته بنابر اینکه زانو یا لگن جراحی شده باشد بیمار می تواند انجام دهد و راه رفتن معمولی در خیابان و خارج از منزل بین 6 تا 8 هفته بعد از عمل جراحی به راحتی برای بیمار میسر می باشد.

نتیجه گیری

برای داشتن یک نتیجه ایده آل از جراحی لازم است تا  نکاتی را در نظر داشته باشید ، دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران   در رابطه با  بهترین راه کار های مراقبت بعد از جراحی با بیمار خود مشاوره می کنند . استراحت کافی و پیروی از تجویزات  پزشک معالج برای  کوتاه کردن روند بهبودی بسیار موثر است .

 

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری:

 

 

پاسخ

دوازده − 8 =