مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو

رعایت مراقبت های بعد از اغلب عمل های جراحی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد به همین دلیل در این مقاله قصد داریم مهمترین مراقبت های بعد از عمل آرتروسکوپی زانو را برای شما عزیزان شرح دهیم پس در صورت تمایل با ما همراه باشید.

عمل-آرتروسکوپی-زانو

عمل-آرتروسکوپی-زانو

مراقبت از زخم

ممکن است سه روز بعد از عمل، باند و پانسمان خود را جدا کنید. برش های شما با نوارهای استریپ یا بخیه های قابل مشاهده بسته شده اند. اگر استریپ ها بعد از گذشت دو هفته خودبخود نیفتند ، ممکن است بخواهید خودتان آنها را جدا کنید. همچنین شما باید دو هفته بعد از عمل جوراب های فشرده سازی خود را بپوشید تا از ایجاد لخته خون جلوگیری کند.

حتما بعد از عمل علائم و نشانه های عفونت را جدی بگیرید که شامل قرمزی، افزایش تورم، گرمی، زهکشی زخم یا تب بیشتر از 101.5 درجه است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، لطفاً به جراح ارتوپد خود اطلاع دهید.

دوش گرفتن

ممکن است بعد از برداشتن پانسمان در روز سوم بعد از عمل، دوش بگیرید و منطقه جراحی مرطوب شود. لطفاً جوراب های خود را برای دوش گرفتن درآورید و بلافاصله پس از خشک کردن آنها را تعویض کنید. همچنین محل برش های خود را زیر آب نبرید و حداقل دو هفته بعد از عمل به حمام، شنا یا وان داغ نروید.

دکتر مسعود صابری جراح ارتوپد در غرب تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

یخ درمانی

یخ درمانی بعد از عمل به کاهش تورم و کنترل درد در شما کمک می کند. اگر از دستگاه یخ درمانی استفاده نمی کنید، روزانه سه تا شش بار به مدت 20 دقیقه به طور همزمان یک کیسه بزرگ یخ خرد شده روی زانوی خود قرار دهید. برای جلوگیری از سرمازدگی، حوله ای را بین یخ و پوست خود قرار دهید.

فعالیت

برای آرتروسكوپي زانو به شما عصا يا واكر داده مي شود تا در هفته اول بعد از عمل به راه رفتن شما كمك كند.

برای ترمیم منیسک از شما خواسته می شود که بین سه تا شش هفته از عصا استفاده کنید.

در جراحی میکروفرکچر، شما به مدت شش هفته از عصای زیربغل استفاده خواهید کرد. همچنین یک دستگاه حرکتی (CPM) به مدت شش هفته به شما توصیه می شود که نیاز چهار تا شش ساعت در روز استفاده شود.

در مورد روشهای پیچیده تر مانند بازسازی چند لایه یا پیوند منیسک، جراح شما دستورالعمل ها را مشخص می کند.

دوچرخه

روز بعد از عمل به مدت 10 دقیقه، سه بار در روز از دوچرخه استفاده کنید. سپس به آرامی زمان را یک یا دو دقیقه افزایش دهید.

 فیزیوتراپی

بلافاصله بعد از جراحی برای شما فیزیوتراپی تجویز می شود. یک عملکرد استاندارد وجود دارد که شما با درمانگر خود آن را دنبال خواهید کرد. همچنین در شرایط خاص، جراح شما ممکن است توصیه کند که تمرینات را به تنهایی انجام دهید.

داروها

طبق تجویز مصرف کنید. مصرف ویکودین یا پرکوکت برای درد شدید استفاده می شود. در صورت لزوم می توان آن را هر چهار ساعت مصرف کرد. اکثر بیماران فقط در هفته اول نیاز به ویکودین یا پرکوکت دارند. این داروها را همراه با غذا میل کنید. اگر در مصرف داروها مشکلی دارید لطفاً سریعاً مصرف آنها را متوقف کرده و به جراح ارتوپدی خود اطلاع دهید.

 رانندگی

برای جراحی رباط صلیبی در زانوی راست حدود شش هفته پس از عمل نباید رانندگی کنید. برای جراحی رباط صلیبی در زانوی چپ، ممکن است دو تا سه هفته بعد از عمل بتوانید به رانندگی برگردید. هنگام مصرف داروهای ضد درد مانند ویکودین، ​​رانندگی نکنید.

پاسخ

13 − 2 =

Call Now Button