مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو معمولا در افراد مسن بالای 55 سال انجام می شود. این افراد معمولا از درد شدید زانو شکایت می کنند. در این شرایط بیمار معمولا از انجام فعالیت های روزمره خود عاجز شده و به درمان هایی مانند فیزیوتراپی پاسخی نداده است. برای دریافت یک نتیجه خوب از جراحی تعویض مفصل زانو همواره باید یک سری نکات را رعایت کرد. در ادامه مطلب به سوالاتی که همیشه در ذهن بیماران کاندیدای جراحی زانو نقش می بندد پاسخ داده می شود. از جمله این سوالات مهم و رایج: اینکه بیمار چه زمانی می تواند راه برود؟ چه مدت بعد از جراحی می تواند کارهای خود را به صورت مستقل انجام دهد و چقدر طول می کشد تا به زندگی عادی خود بازگردد؟

جراحی تعویض مفصل زانو معمولا در افراد مسن بالای 55 سال انجام می شود. این افراد معمولا از درد شدید زانو شکایت می کنند.

دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در تهران می باشد . جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره های 44977448-44977439 تماس حاصل نمایید، همچنین شما عزیزان می توانید از پیج اینستاگرام دکتر صابری دیدن فرمائید.

نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

امروزه با پیشرفت هایی که در عمل های جراحی تعویض مفصل زانو، طی سالیان اخیر اتفاق افتاده این امکان وجود دارد که بلافاصله بعد از عمل یعنی به محض اینکه بیمار به هوش آمد و بالانس ایستادن را به دست آورد می تواند حرکت کند. بیمار به کمک دو عصا یا واکر می تواند راه برود و هرچه دفعات بیشتری را در طول روز بتواند راه برود باعث می شود زودتر به زندگی عادی خود بازگردد و عوارضی مانند آمبولی یا لخته شدن خون در رگ ها کمتر اتفاق بیفتد.

فواید تعویض مفصل زانو

یکی از مهم ترین حسن های تعویض مفصل زانو این است که بیمار بلافاصله بعد از تعویض مفصل زانو می تواند راه برود و پای خود را زمین بگذارد. اما حداکثر تا 2 هفته نیاز به عصا یا واکر دارد. بعد از این مدت نیازی به عصا و واکر ندارد و می تواند به طور کامل و بدون وسایل کمکی راه برود. بلافاصله بعد از عمل به بیمار اجازه داده می شود تا زانوی خود را خم و راست کنند. به بیماران به طور معمول به مدت 3  تا 4 هفته بعد از جراحی استفاده از عصا توصیه می شود.

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های لازم بعد از تعویض مفصل زانو

  • از نشستن یا ایستادن های طولانی مدت باید پرهیز شود، اما بعد از دو هفته بنا به توانایی که در خود حس می کند می تواند کارهای شخصی خود را انجام دهد.
  • از بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها خودداری شود.
  • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.
  • تا حدود 3 ماه بعد از عمل مراقبت های لازم باید ادامه پیدا کند.
  • پس از جراحی بنا به تشخیص پزشک و نوع جراحی یک سری ورزش هایی برای تقویت عضلات اطراف لگن و زانو به بیماران توصیه می شود که کمک می کند بیمار هرچه سریع تر زندگی طبیعی خود بازگردد.
  • بیماران معمولا بعد از 4 تا 8 هفته می توانند رانندگی کنند. پیاده روی سبک در خیابان و منزل پس از این مدت برای بیمار امکان پذیر می باشد.
  • فیزیوتراپی از چند روز بعد از عمل آغاز می شود.
  • داروهای تجویزی از سوی پزشک متخصص ارتوپدی باید به طور مرتب مصرف شود.
  • گاهی برای احتیاط کم کردن درد و برای اینکه زانو در حالت مستقیم قرار گیرد از زانو بند برای بیمار استفاده می شود.

راه های ارتباطی با دکتر مسعود صابری:

پاسخ

5 − 5 =