نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو

نرمی کشکک زانو که اصطلاحاً به آن کندرومالاسی گفته می‌شود از عارضه‌هایی است که باعث زانو درد می‌شود و یکی از بیماریهای زانو به حساب می‌آید که فرد مبتلا باید به درمان آن بپردازد. مفصل‌های بدن به وسیله‌ی بافتی به نام غضروف مفصلی محافظت می‌شوند، این بافت قوی و لاستیکی شکل دو سر انتهایی استخوان‌های داخل مفصل را می‌پوشاند. وظیفه‌ی این غضروف ممانعت از سایش استخوان‌ها روی هم، در زمان حرکت کردن مفصل است و باعث لغزش یکنواخت آنها روی یکدیگر می‌شود. بعضی مواقع غضروف داخل مفصل نرم می‌شود و عارضه‌ی کندرومالاسی که به معنای نرمی غضروف کشکک زانو است را به وجود می‌آورد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، غضروف قادر به محافظت از استخوان‌ها در زمان حرکت مفصل نیست و در نتیجه استخوانها دچار ساییدگی می‌شوند و ایجاد درد می‌کنند.

نرمی کشکک زانو

محل بروز نرمی کشکک زانو

تمام مفصل‌ها دچار نرمی غضروف کشکک زانو می‌شوند ولی داخل مفصل زانو متداول‌ترین بخش بروز این عارضه است. اول قسمت کوچکی از غضروف پشت کشکک زانو به نام پاتلا نرم و دردناک می‌شود سپس قسمت اصلی و بزرگ غضروف نرم شده، ترک بر می‌دارد یا تکه‌های فیبری کوچک از آن جدا می‌شوند.

تورم مفصل

غضروف آسیب دیده در موارد وخیم کاملاً متلاشی می‌گردد و سطح استخوانی کشکک زانو قابل مشاهده است زیرا دیگر محافظی روی آن نیست، هر حرکت استخوان‌ زانو روی استخوان دیگر باعث ساییدگی دردناک می‌شود. همچنین تکه‌های کوچک غضروف داخل فضای مفصل به صورت معلق می‌مانند و سلولهای پوشاننده‌ی داخل مفصل را تحریک می‌کنند، این سلولها هم واکنش خود را با تولید مایع درون مفصلی بروز می‌دهند که موجب تورم مفصل می‌شود.

علائم نرمی کشکک زانو

هر بیماری به نوبه‌ی خود تعدادی علائم دارد، نرمی کشکک زانو نیز از این قاعده مستثنی نیست، از متداول‌‌ترین علائم کندرومالاسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد جلوی زانو: این درد ناگهانی و شدید نیست، بلکه اندک و دنباله دار است.
  • احساس درد در بالا و پایین رفتن از پله‌ها: این درد در زمان پایین رفتن از پله‌ها بیشتر از بالا رفتن از پله‌ها احساس می‌شود.
  • احساس درد بعد از استراحت طولانی: هنگامی که فرد بعد از خواب شبانه یا استراحت طولانی مدت روزانه از رختخواب بلند می‌شود یا زمانی که مدت زیادی نشسته باشد و ناگهان بلند شود، احساس درد می‌کند.
  • احساس ساییدگی: زمان حرکت دادن پاها فرد احساس سایش می‌کند.
  • تورم اندک: غالباً دور کشکک زانو اتفاق می‌افتد.
  • التهاب: با ایجاد فشار روی کاسه‌ی زانو، این ناحیه ملتهب می‌شود.

برخی از خدمات دکتر صابری متخصص ارتوپدی :

تعویض مفصل لگن

آرتروسکوپی زانو

ارتوپدی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

باتشکر مدیریت سایت

 

 

پاسخ

دوازده + 1 =