پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر عبارتست از آُسیب دیدگی و یا پارگی میان یک دیسک زمانی که دیسک کمر به هر دلیلی آسیب می بیند احتمال از هم جدا شدن و یا شکستن و یا پارگی آن وجود دارد.

میان دیسک های ماده ای ژلاتینی وجود دارد که در اثر فشار یا برخی موارد دیگر غشای آن آسیب می بیند و پاره می شود، و ماده ی ژله ای خارج می شود.

ممکن است دیسک پاره شده باعث تحریک اعصاب مجاور شود، در این صورت بیمار احساس درد و ضعف در کمر و یا احساس خواب رفتگی دست و بازو می شود. ممکن است برخی اشخاص هیچ کدام از علائم ناشی از پارگی دیسک را احساس نکنند.

علائم پارگی دیسک کمر

ممکن است شما مبتلا به پارگی دیسک کمر باشید بدون اینکه خود بدانید! در برخی مواقع عکسبرداری های انجام شده حاکی از پارگی دیسک کمر بدون هیچ علائم در بیمار است. ولی ممکن است در برخی اشخاص پارگی دیسک کمر بصورت دردناک اتفاق بیفتد.  برخی از علائم شایع ابتلا به پارگی دیسک کمر عبارتند از:

  • درد در بازو، دست یا ساق: اگر پارگی در دیسک پایین باشد معمولا درد در قسمت ران و پایین کمر و ساق پا و شاید در مچ پا نیز احساس شود. اما اگر پارگی در دیسک گردن باشد درد در ناحیه کتف و بازو بیشتر خواهد بود. با حرکت دادن دست و بازو و عطسه و یا سرفه این درد بیشتر خواهد شد.
  • احساس خواب رفتگی یا مور مور شدن: معمولا اشخاص مبتلا به پارگی دیسک کمر، خواب رفتگی یا مور مور شدن دست و پا را احساس می کنند. این احساس به دلیل درگیر شدن اعصاب مجاور دیسک می باشد.
  • احساس ضعف و ناتوانی: هنگام آسیب دیدن دیسک کمر معمولا عضلات مجاور آن نیز درگیر شده و توانایی انجام فعالیت و تحمل فشار را از دست داده و بسیار ضعیف می شوند.

دلایل ابتلا به پارگی دیسک کمر

از جمله عواملی که خطر پارگی دیسک کمر را می افزایند عبارتند از :

  • اضافه وزن: اضافه وزن خطر ابتلا به پارگی دیسک کمر را به میزان بسیار زیادی می افزاید، لذا فشار ناشی از وزن اضافه باعث آسیب دیدن مهره های کمر می شود.
  • افزایش سن و کهولت: با افزایش سن به تدریج مهره ها و دیسک کمر ساییده شده و خطر پارگی دیسک کمر ایجاد می شود.
  • وراثت: پارگی دیسک کمر می تواند زمینه وراثتی نیز داشته باشد به عبارتی اشخاصی که در خانواده سابقه ابتلا به بیماری پارگی دیسک کمر داشته باشند، احتمال ابتلای آنان به همین بیماری افزایش پیدا می کند.
  • ماهیت کار: بعضی کارها که نیاز به فعالیت بدنی (حمل کردن، کشیدن، هُل دادن اجسام سنگین) زیادی دارند نیز خطر ابتلا به بیماری پارگی دیسک کمر را افزایش می دهند.

برخی از خدمات دکتر صابری، بهترین متخصص ارتوپدی در تهران :

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

پاسخ

چهار × 5 =