پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو از آسیب‌های زانو است که معنای آن صدمه به غضروف ضربه‌گیر بین استخوان‌های زانو است. مینیسک یک قطعه‌ی غضروفی در زانو است که این مفصل را پوشش می‌دهد، آن‌را پایدار می‌کند و از استخوان‌هایش در مقابل سایش و فرسایش محافظت می‌کند. آسیب‌هایی مانند پیچ خوردن زانو به پارگی مینیسک زانو منجر می‌شود.

پارگی مینیسک زانو

مینیسک زانو

مینیسک یک پد غضروفی است که وظیفه‌ی ضربه‌گیر را بر عهده دارد. نیروها را منتقل می‌کند و باعث افزایش لغزندگی و سهولت در تغذیه‌ی زانو می‌شود. زمانی که مینیسک زانو پاره شود، احتمال دارد کیستی کوچک در نزدیکی پارگی به وجود بیاید. این کیست ممکن است تحت عنوان قسمتی از عکس العمل بدن برای بهبودی ایجاد شود. کیست به تنهایی یک نتیجه‌ی جزئی به حساب می‌آید و در قیاس با پارگی مینیسک زانو از اهمیت کمتری برخوردار است. البته کیست زانو هم باعث ایجاد ناراحتی می‌شود.

مراجعه به متخصص ارتوپدی

گاهی در هنگام پارگی مینیسک زانو، قسمتی از غضروف تکه تکه جدا می‌شود و در مفصل زانو گیر می‌کند و به همین دلیل زانو قفل می‌کند. جای امیدواری است که در بیشتر موارد، پارگی مینیسک زانو بدون نیاز به جراحی قابل درمان است. معاینات اولیه و تشخیص این عارضه را دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی انجام می‌دهند و جهت دوره‌ی درمانی بیمار به متخصص فیزیوتراپی معرفی می‌کنند. بعد از طی شدن یک دوره کوتاه مدت فیزیوتراپی، پزشک تشخیص می‌دهد که زانو بدون جراحی قابل درمان است یا خیر.

علائم پارگی مینیسک زانو

بیماران مبتلا به پارگی مینیسک زانو در مواقع بروز حوادث دچار درد ناگهانی در بخش داخلی، جلو یا درد پشت زانو می‌شوند. از دیگر علائم این عارضه می‌توان به شنیدن صدای زانو یا احساس پاره شدن عضوی از بدن در هنگام آسیب دیدگی، اشاره کرد. در این شرایط انجام فعالیتهایی که با تحمل وزن و حرکت‌های چرخشی همراه باشد به بروز درد دامن می‌زند. همچنین بیماران در زمان بالا رفتن از پله‌ها، زانو زدن و کارهایی مشابه اینها احساس درد می‌کنند. پارگی مینیسک زانو معمولاً در چند ساعت یا چند روز اول بعد از آسیب دیدگی منجر به ورم کردن می‌شود. اگر بیمار در این حالت زانو را محکم لمس کند باعث افزایش درد در بخش داخلی زانو می‌شود. بیماری که دچار این مشکل شده است در زانو احساس ضعف یا ناپایداری دارد و زانو در زمان انجام بعضی از فعالیتها به اصطلاح خالی می‌کند، قفل می‌کند یا صدا می‌دهد. خالی کردن زانو به معنای احساس بی‌ثباتی و ناپایداری ناگهانی در مفصل زانو می‌باشد. اگر علائم شدید باشند، بیمار زمان راه رفتن لنگ می‌زند و نمی‌تواند وزن بدن را به دلیل درد روی زانو بیاندازد.

 

 

پاسخ

14 − سیزده =