پیوند استخوان

پیوند استخوان

پیوند استخوان یک عمل جراحی است که توسط متخصص ارتوپدی برای جبران قسمت از بین رفته، شکسته، آسیب دیده و یا قسمتهایی که مانع از روند بهبود طبیعی بیمار می شوند، انجام می گیرد. معمولا استخوان ها بصورت خودکار توانایی خودسازی پس از شکستن یا مو برداشتن یا آسیب دیدن را دارند بطوریکه هر استخوانی پس از شکستن یا آسیب دیدن بصورت خود به خود حفره های خالی ایجاد شده را پر کرده و شاید پس از آن بیمار به استفاده ازعصا نیاز پیدا کند.

و اما در برخی حالت ها بیمار به پیوند استخوان نیاز پیدا می کند که ممکن است ترمیم استخوان ذاتی باشد (استخوان برگرفته از بدن خود بیمار باشد) یا می تواند پیوند استخوان مصنوعی باشد، منظور از استخوان های مصنوعی استخوان هایی است که از ماده هیدروکسی اپتات ساخته شده اند که دارای ویژگی های استخوان های طبیعی انسان هستند و به سرعت با بدن انسان وفق شده و در ضرف مدت چند ماه شبیه استخوان های طبیعی انسان می شوند.

پیوند استخوان

کاربرد پیوند استخوان

ایمپلنت دندان

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان کاربرد بسیار زیادی دارد که شایع ترین انواع پیوندها می باشد. این نوع پیوند مناسب اشخاصی است که دندان های خود را از دست داده و برای ایمپلنت می بایست برای نگه داری دندان ها استخوان زیر آنها تقویت شود.

ترمیم استخوان هایی که قسمتی از آن از بین رفته یا آسیب دیده است.

عمل جراحی

عمل جراحی پیوند استخوان بستگی به موقعیت و نحوه آن دارد که ممکن است در این عمل جراحی نیاز به حضور تیم پزشکی که شامل  متخصص ارتوپدی و مغز و اعصاب، دندانپزشک و جراح پلاستیک و… شود.

ریسک های عمل جراحی پیوند استخوان

این عمل مثل هر عمل دیگر ریسک ها و عوارض خاص خود را دارد که عبارتند از مشکلات تنفسی و خونریزی که شاید با آنتی بیوتیک ها و بعضی داروها درمان شود. اما ممکن است برخی عوارض دیگر پس از انجام عمل پیوند استخوان مثل درد استخوان، آسیب دیدن اعصاب که با نشستن شخص درد احساس شود، پیدایش لخته و خون مردگی جزئی که قابل درمان است، خون مردگی عمیق که با عمل جراحی از بین می رود، کبودی و روم، درد مزمن، آسیب های ظاهری و ناهنجاری های شکلی ایجاد شود.

بعد از عمل جراحی پیوند استخوان

معمولا زمان ادامه دادن فعالیت های روزانه پس از انجام پیوند استخوان در اشخاص با یکدیگر متفاوت است که ممکن است دو هفته تا دو ماه باشد. متذکر می شویم شاید ممنوعیت انجام فعالیت های ورزشی به مدت 6 ماه به طول بینجامد.

source: ar.wikipedia.org

برخی از خدمات دکتر صابری

تعویض مفصل لگن

زانو درد

روماتیسم جوانان

ارتوپدی

شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص آرتروز دست با شماره های زیر در میان بگذارید .

شماره ی تماس : 44977439

هم چنین شما عزیزان می توانید در کانال تلگرام و پیج اینستاگرام ما اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم باتشکر مدیریت سایت دکتر مسعود صابری جراح و متخصص استخوان و مفاصل

 

پاسخ

14 − 3 =